Jak zaprojektować mieszkanie dla rodziny z dwójką dzieci? Przed takim zadaniem stanęły Ada Skwira i Małgorzata Liebhart z pracowni WZ Studio, a do dyspozycji dostały 120m2 na warszawskim Mokotowie. Głównym założeniem było stworzenie przestrzeni nowoczesnej i funkcjonalnej (przy dwójce dzieci organizacja to podstawa), ale jednocześnie ciepłej w odbiorze.  

Kolory w mieszkaniu na Mokotowie

Kolorystyka - bierzemy ją od razu pod lupę. W tym mieszkaniu barwy budują bowiem klimat. Mamy tu dość spokojne beże w zestawieniu z rudościami i szczyptą koloru niebieskiego lub groszkowej zieleni (w pokoju jednej z pociech). Gospodarze byli otwarci na właśnie takie mocniejsze akcenty kolorystyczne, w zestawieniu ze spokojnymi elementami. - Od dawna powtarzamy, że wnętrze powinno być budowane na zasadzie kontrastów kolorystycznych, nie tylko w kontekście zestawienia barw jasnych i ciemnych, ale także ciepłych i zimnych – mówią zgodnie o projekcie Ada Skwira i Małgorzata Liebhart. Pełna wyrazu i temperamentu paleta barw kształtuje charakter tej przestrzeni i wpływa mocno na to, jak ją postrzegamy. Jest jasno, przestronnie, elegancko, ale też ciekawie i jednocześnie bardzo domowo. 

Czytaj też: 166m2 dla rodziny z dwójką dzieci. Mieszkanie w minimalistycznym, loftowym stylu

Aranżacja strefy dziennej

W holu prowadzącym w głąb mieszkania znalazło się miejsce na szafy z lustrzanymi frontami. W salonie w oko od razu wpada ruda sofa (mebel wykonano na zamówienie dokładnie według projektu Ady i Małgorzaty przez Rafek Meble). Jest mocnym akcentem na tle kremowych ścian i jasnego dywanu. Obok niej znalazł się mały, czarny stolik kawowy, komoda rtv, wyglądający trochę jak obraz telewizor i donice z pięknymi fikusami (domowa oaza zieleni!). Stąd niedaleko do jadalni. Mamy tu stół i krzesła z siedziskami z rafii. Do tego okrągłe lustro zawieszone na ścianie i ciekawą lampę oświetlającą tę strefę. Na stole stanął szklany wazon ze świeżymi kwiatami. Niedaleko mamy przeszkloną witrynę mieszczącą szkło, zastawę i ulubione elementy dekoracyjne gospodarzy. Otwarta na salon kuchnia to królestwo białych i drewnianych frontów w połączeniu z jasnym blatem (blat kuchenny Blanco Norte Silestone, hiszpańskiej firmy Cosentino) i złotymi uchwytami. Delikatne, czarne akcenty (piekarnik, zgrabny czajnik Alessi, wzór na płytkach - lastryko Ornamenta, mikrofala) dodają tej przestrzeni wyrazistości.

Pion Poziom

Zobacz także: Dwupoziomowe mieszkanie z zielonymi schodami. Tu mieszka rodzina z dwójką dzieci i owczarkiem szkockim

Mieszkanie dla rodziny z dwójką dzieci

W sypialni mocno wyróżnia się niebieska zabudowa. Droga do uzyskania wymarzonego odcienia nie była jednak prosta.  Projektantki zamówiły cztery próbki kolorystyczne, z czego trzy należały palety czystych granatów, a jeden granatu z lekką domieszką fioletu. To właśnie ta ostatnia barwa wyróżniała się ciepłem jak z Chefchaounen (słynne niebieskie miasteczko w Maroko). Tak oto finalnie ten kolor znalazł się na szafie. Oprócz zabudowy mamy też rzecz jasna łóżko. Zagłówek  z litego drewna  powstał na zamówienie. Materac zdobią dodatkowo rude i niebieskie poduszki. Nad łóżkiem zawisły charakterystyczne i lubiane plakaty Ryszarda Kai. Mocne akcenty kolorystyczne mamy także w pokojach dzieci. Zieleń uzupełnia pokój stylizowany na domową dżunglę (z tapetą w zebry i lamparty). Niebieski i pomarańczowy pojawiają się za to w lokum młodego mieszkańca zafascynowanego motoryzacją. Specjalnie dla dzieci zaprojektowano meble, które nie tylko odpowiednio wyeksponują skarby właścicieli, ale także pomieszczą garderobę i inne potrzebne w życiu przedszkolaka czy ucznia akcesoria. Na koniec zaglądamy do łazienki. Na podłodze znalazły się tu płytki z efektem "Pieprzu i soli". Na ścianach mamy ciekawa lamperię. Mamy tu sporą, wygodną kabinę prysznicową (w tej strefie szare płytki ułożono precyzyjnie w jodełkę), umywalkę i wc. Metraż pozwolił także na wannę - co ważne szczególnie w przypadku, kiedy w domu są małe dzieci.  
 

Zobacz także: Jak urządzić pokój dziecka? 7 częstych błędów w aranżacji pokoju dziecięcego