La Defense to jedna z najbardziej znanych dzielnic biznesowych na świecie. Jej nowoczesna architektura stanowi interesujący kontrast dla tradycyjnej zabudowy stolicy Francji. Zaprojektowana z myslą o wygodzie pracujących tam Paryżan, niedawno zostasła wyposażona w komfortowe "miejskie meble" autorstwa polskiego projektanta - Pawła Grobelnego, którego projekt zwyciężył w międzynarodowym konkursie.

Utalentowany designer stworzył wielkoformatowe platformy do pracy i odpoczynku wykonane z najwyższej jakości materiałów naturalnych jak i tych pozyskanych z surowców odnawialnych ( m.in. z konstrukcji stalowej oraz wysokiej jakości drewna). Wszystkie meble i instalacje zostały zaopatrzone w ładowarki do telefonów, tabletów i komputerów tak, by sprowokować do pracy na zewnątrz. Rozmieszczono je w specjalnie wyselekcjonowanych punktach dzielnicy, m.in. na głównej osi La Defense, żeby zapewnić ich użytkownikom, niejako „zaprojektowany” piękny widok na Paryż.
 
W swoim założeniu mają być prawdziwym „miejskim biurem” i miejscem spotkań oraz przestrzenią do odpoczynku. Zostały pomyślane w zgodzie z najnowszymi trendami w dziedzinie przestrzeni publicznych, które mają stawać się nie tylko fragmentem drogi do pracy, ale także zachęcać do wyjścia na zewnątrz, pracowania, relaksowania się i spotykania właśnie poza ogromnymi budynkami. Mają integrować lokalne społeczności i służyć nie tylko wybranej grupie społecznej, ale wszystkim mieszkańcom i użytkownikom miasta. To dlatego wyposażane są w dodatkowe udogodnieniami i prowokują do konkretnych aktywności.
 
Drewniane platformy usytuowane w różnych miejscach dzielnicy La Defense mają stworzyć unikalne przestrzenie do pracy poza tradycyjnie pojętym biurem i de facto – same stają się zewnętrznymi biurami. Platformy są tak zaprojektowane i umiejscowione aby zapewniały swoim użytkownikom zaskakujące widoki i perspektywy – wykorzystując z jednej strony osie widokowe dzielnicy jak i nieco bardziej nieoczywiste miejsca np. efektowny sztuczny basen przy placu Henri Regnault. To „projektowanie” konkretnego widoku to także jedno z najważniejszych rozwiązań jakie zastosowano w „miejskich platformach pracy”. Widok, jaki roztacza się przed użytkownikami mebli spełnia także swoją funkcję – np. tafla wody sztucznego basenu ma dawać wytchnienie zmęczonym oczom oderwanym od ekranu tableta czy komputera – komentuje Paweł Grobelny.
 
Meble pozwalają także na różny sposób ich używania: z jednej strony posiadają wygodne siedziska i blaty, z drugiej strony zostały zaprojektowane tak, żeby można było wygodnie siadać wokół nich – sprzyja to zarówno pracy indywidualnej jak i grupowej oraz umożliwia spotkania nie tylko biznesowe.

Projekt był realizowany prawie rok i został wyprodukowany w całości w Paryżu oraz w bretońskim Rennes.To nie pierwsza realizacja obiektów miejskich polskiego projektanta za granicą.  W 2012 roku Grobelny zrealizował projekt plenerowego kina dla Centrum Sztuki Współczesnej BKSM Strombeek w Belgii, a dwa lata pózniej stworzył projekt mebli miejskich dla śródmieścia francuskiego miasta Mont-de-Marsan ze szczególnym uwzględnieniem bulwarów nad rzeką La Midouze. Inne prace Pawła Grobelnego znajdują się m.in. w ogrodzie Albertine okalającym Bibliotekę Królewską w Brukseli oraz w ogrodzie Zhongshan w Szanghaju. Projekt dla La Defense jest jednak jak do tej pory największą i najbardziej spektakularną realizacją polskiego projektanta w przestrzeni publicznej.

GALERIA >>>