Stanowią zjawiskową ozdobę przydomowych kwietników męczennica błękitna, świetnie rosną też na tarasie lub balkonie. Rozłożyste, pnące się na poręczy domków letniskowych kwiaty zdumiewają różnymi kolorami. To właśnie ta cecha sprawia, że rośliny cieszą się dużym zainteresowaniem. Z naszego najnowszego artykułu dowiesz się więcej o uprawie i pielęgnacji tej rośliny.

Męczennica błękitna - charakterystyka byliny

Męczennica błękitna jest najpopularniejszą odmianą passiflory, rośliny, której przypisywano niezwykłą symbolikę. Wyraźnie odcinające się od liści płatki kwiatów wiązano z męką i śmiercią Jezusa. Średniowieczne traktaty ukazywały ją wśród narzędzi tortur, nic więc dziwnego, że szybko stała się typowo wielkanocną rośliną. Pochodzące z północnej Azji byliny słyną z liści w kształcie serca i podłużnych fioletowo - biało - niebieskich płatków. Równie pięknie co w donicach lub klombach wyglądają porastając ściany domków letniskowych, balustrady balkonów i tarasów. Dzięki temu porośnięte delikatnymi gałązkami miejsca  wyglądają swojsko i bardzo romantycznie.

Męczennica błękitna – rozmnożenie, uprawa i pielęgnacja

Chociaż bylina zachwyca swoim wyglądem głównie wiosną i latem, można sadzić ją prze cały rok w domowych warunkach. Jeśli chcesz, by pięła się w górę, zadbaj o tyczki, dzięki którym kwiaty się nie połamią. Pnącza mogą osiągać wysokość do 5 metrów, dużą przyczepność uzyskują dzięki wąsom czepnym. Aby roślina lepiej wzrastała warto usunąć w kwietniu przemrożone witki, wtedy też należy zwiększyć ilość wody. Najlepiej rośnie na nasłonecznionych, osłoniętych od wiatru stanowiskach. Lubi wysokie temperatury i próchniczną, zdrenowaną, wilgotną ziemię mającą obojętne pH. Latem warto ją dużo i niezbyt często podlewać. Bylina nie przepada za zraszaniem w ostrym słońcu, dobrze reaguje na nawożenie płynnym nawozem zasobnym w potas. Jeśli marzysz o pięknych, zdrowych kwiatach powinieneś robić to raz w miesiącu.

Męczennica błękitna - roślina, która zachwyca kolorami

Równe białe, a przy tym mocno dekoracyjne płatki i odchodzące od nich obszerne nitki pręcików przechodzą w pierścienie o fioletowym, białym i błękitnym zabarwieniu. Delikatnie pachnące kwiatuszki nie przekraczające średnicy 12 cm pojawiają się pod koniec czerwca i zachwycają oczy przez trzy kolejne miesiące. Podłużne pomarańczowożółte owoce wyglądają bardzo atrakcyjnie. Chociaż są jadalne, pozostawiają cierpki smak, lepiej zachwycać się ich znakomitą prezencją.

Doskonała męczennica błękitna

Męczennica błękitna należy do bardzo ozdobnych bylin, które z powodzeniem można sadzić na rabatach, pozwolić by oplatały altany, a także umieszczać w donicach. Przed laty przypisywano jej wyjątkową rolę, żadne święta nie mogły się bez niej obyć. Dziś to jedne z kwiatów o typowo dekoracyjnym charakterze. Nie należą do zbyt wymagających bylin, zachwycają intensywnymi barwami.