Oskar Zięta stworzył ponad 200 oryginalnych form użytkowych, w których wypracował własny rozpoznawalny styl (autorska technologia FIDU, stal, lustrzany błysk). Rzeźby projektanta (wśród nich słynna NAWA we Wrocławiu oraz stalowy kraken) manifestują jego pełne pasji, eksperymentalne podejście do projektowania. Teraz prace designera i artysty od 9 kwietnia będzie można oglądać na wystawie “Matt is the new shine” w poznańskiej galerii Vinci Art na Śródce

“Matt is the new shine” - twórczość Oskara Zięty na wystawie

Drastyczna redukcja blasku, na rzecz matowego wykończenia oraz epatowanie bielą – sumą wszystkich kolorów - to swoisty manifest podkreślający siłę wyrazu minimalistycznych form i przestrzeni. Obiekty umieszczone w otoczeniu wszechobecnej bieli, uwypuklają kształty, półtony, niuanse. Skupiają uwagę na kompozycji, fakturze i detalu. Kiedy nie wiemy, co jest do końca wklęsłe a co wypukłe, zaburza się nasza percepcja, uruchamia wyobraźnia i emocje. Dlaczego właśnie biel? To barwa o wielu symbolicznych znaczeniach. Pokój, czystość, pustka, tabula rasa, stan idealnej równowagi to konteksty, do których się odwołuje. Biel pozwala oczyścić umysł od przytłaczających bodźców; w zależności od światła jest ciepła lub zimna. Biel, podobnie jak twórczość Oskara Zięty, jest sensoryczna i powściągliwa, pełna znaczeń a zarazem neutralna. 
 
Eksplorowanie barw to kontynuacja poszukiwań kolorystycznych dla dobrze znanych obiektów designerskich Zięta Studio, zapoczątkowanych na wystawie Warsaw Home w 2018 roku. Matowa powierzchnia tworzy dla nich nową estetykę i sposoby wykorzystania w przestrzeni.

Wystawa potrwa do 7 maja. Wernisaż zaplanowano na 8 kwietnia (godz. 19:00). Serdecznie zapraszamy.