W stołecznym Urzędzie Miasta właśnie zakończyły się konsultacje społeczne w sprawie zmian w centrum Warszawy. Czego pragną mieszkańcy? Patrząc na projekty planowanych zmian odpowiedź nasuwa się sama. Przede wszystkim Warszawiacy są spragnieni zieleni w przestrzeni miejskiej. Można się tego było domyślać na przykład po entuzjazmie z jakim internauci przyjęli koncepcję zielonego parku wokół PKiN.

Wstępną koncepcję zmian według wytycznych mieszkańców przygotowała pracownia RS Architektura. To ta sama, która ma na swoim koncie między innymi projekt bulwarów wiślanych. Co widzimy na wizualizacjach? Między innymi odmienioną ulicę Marszałkowską. Dotychczas pełen betonu i asfaltu teren miałby zmienić się w zielony park. W planach jest między innymi posadzenie około 900 drzew w szpalerach wzdłuż ulicy mniej więcej na odcinku od Placu Bankowego do Placu Unii Lubelskiej. W zależności od dokładnej lokalizacji pojawią się także nasadzenia drobniejszej roślinności. 

Zmiany czekają także Plac Zbawiciela. Według nowych projektów na jego środek będzie można dostać się za pomocą przejścia dla pieszych. Miałby tam znaleźć się pomnik i oczywiście strefa zieleni. Podobne rozwiązanie zaplanowano dla Placu Unii Lubelskiej. Przestrzeń ma stać się przyjazna i zachęcać do pozostania w niej na dłużej. Pierwsze nasadzenia rozpoczną się już za kilka miesięcy. Dobry pomysł? Jak podobają się Wam wizualizacje?