Ceremonia przyznania nagród EDIDA 2022 już za nami. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy wyróżnień. Nie kryjemy radości ze zwycięstwa naszego rodaka, Marcina Rusaka w kategorii YOUNG DESIGN TALENT OF THE YEAR (wygraną ogłosiła redaktor polskiej edycji ELLE Decoration Małgorzata Szczepańska). Serdecznie gratulujemy! Przypominamy Wam sylwetkę projektanta (o kolekcji Flora informowaliśmy Was już w 2017) i raz jeszcze prezentujemy jego wyjątkowe prace inspirowane naturą. 

Marcin Rusak - bio

Marcin Rusak urodził się w Warszawie w 1987 roku. Był wolnym słuchaczem warszawskiej ASP, studiował na Design Academy w Eindhoven, następnie w Royal College of Art w Londynie, gdzie zrobił dyplom. Rozpoznawalność przyniosła mu wspomniana już wcześniej Flora. Botaniczny materiał był częścią pracy dyplomowej Marcina. Skąd zainteresowanie roślinami? Rodzina projektanta od kilku pokoleń związana była zawodowo z hodowlą kwiatów,  zatem on sam niejako podzielił tę pasję. Obecnie Marcin Rusak pracuje w Londynie. Jego studio po brexicie z Wielkiej Brytanii przeniosło się do Warszawy. 

Projekty Marcin Rusak Studio

Meble, rzeźby czy oświetlenie od Marcina Rusaka mają zazwyczaj proste, eleganckie formy. To materiał jest tutaj najważniejszy. To wynik wielu lat badań i eksperymentów, podczas których projektant opracował technikę zatapiania żywych kwiatów w żywicy. Sam designer zwraca też uwagę na efemeryczność swoich wytworów. Proces ich powstawania jest długi, a każda rzecz zdaje się opowiadać odrębną historię. Dla nas są to opowieści niczym z płócien Millaisa, Bosschaerta, Mignona, Ruyscha.