Malwy ogrodowe - charakterystyka byliny

Malwy ogrodowe (Althea rosea) zwane też prawoślazami są roślinami dwuletnimi, co oznacza, że najczęściej kwitną w drugim roku od posadzenia. Mają długie, chropowate, bulwiaste osiągające do 25 centymetrów średnicy liście w odcieniu głębokiej zieleni. Bylina kwitnie od końca czerwca do października. Barwa kwiatów zawsze zależy od odmiany rośliny. Piękne, rozłożyste kwiaty o głębokich barwach. To najkrótsza charakterystyka malwy ogrodowej, rośliny, która wspaniale wygląda w ogrodzie w stylu wiejskim, rustykalnym bądź romantycznym. W naszym najnowszym artykule podpowiadamy jakie wymagania posiada malwa oraz w jaki sposób ją uprawiać i podlewać.

Malwy ogrodowe - co jeszcze warto o nich wiedzieć?

Prawoślazy są roślinami, których wegetacja trwa dłużej niż jeden sezon. W pierwszym roku zamiast kwiatów pojawia się 5 - 7 dłoniastych liści, z których w następnym roku wyrastają długie, sięgające do 3 metrów mocno owłosione łodygi. Dopiero później pojawiają się na nich kwiaty. Nasiona warto umieścić w glebie na rozsadniku od końca maja do początku lipca. Kiedy na roślinie pojawią się 2 - 3 liście należy je rozsadzić i umieścić 25 centymetrów od siebie. Wrzesień to dobry czas na posadzenie ich na stałym stanowisku.

Uprawa malwy ogrodowej

Bylina nie należy do bardzo wymagających roślin. Dobrze radzi sobie z każdą glebą, również niezasobną w próchnicę i inne składniki mineralne, ale nie przepada za piaskami i gliną mającą dużą ilość wody. Najlepsza ziemia do uprawy malw? Ziemia zasobna w próchnicę, przepuszczalna, o pH 6 - 7. Dobrym rozwiązaniem jest połączenie ziemi z gnojówką. Rośliny dobrze wyglądają wśród liliowców, jeżówek, kosmosów i floksów. Ze względu na duże rozmiary warto sadzić je z tyłu rabaty. Niewielki półcień lub mocno nasłonecznione stanowisko to warunki, w których bylina najlepiej się rozwija. Warto chronić ją od wiatru. W przeciwnym razie łodygi zostaną połamane.

W jaki sposób podlewać i nawozić malwy ogrodowe?

W pierwszym roku uprawy warto podlewać sadzonki regularnie, tak by ziemia nie była sucha. Nie mocz liści, bylina jest nadwrażliwa na dużą wilgotność gleby. Prawoślazy warto nawozić do dwóch razy w roku używając uniwersalnego nawozu do roślin ogrodowych.

Podwiązywanie i zimowanie malwy ogrodowej

Malwy ogrodowe osiągają znaczne rozmiary. Aby łodygi nie uległy zniszczeniu warto unieruchomić je drewnianymi bądź wykonanymi z bambusa palikami. Podwiązane grubym sznurkiem rośliny powinny cieszyć oczy swoim wyglądem przez długi czas. W październiku, po kwitnieniu byliny, warto jej się pozbyć. Pozostawiona w glebie roślina będzie gorzej kwitnąć i łatwiej ulegać chorobom. Aby rośliny dobrze się rozwijały, młodsze okazy można przykryć włókniną lub suchymi liśćmi. W takich warunkach kwiaty z łatwością przezimują.