Dziś odwiedzamy dom na Śląsku wybudowany przed 3 dekadami. Architekci z pracowni MMOA (Maciej Dyląg, Marta Hausman-Dyląg, Katarzyna Wichary) zamiast ingerować w jego założenia projektowe postanowili podkreślić otwartą przestrzeń wewnątrz przy pomocy materiałów, barw i wyposażenia. Dzięki nim bryła zyskała nowoczesną aranżację. Znaki szczególne? Zadbana zieleń na zewnątrz jak i wewnątrz domu. Właścicielom udało się w środku wyhodować małą dżunglę. Mamy tu monstery, juki i różne odmiany fikusów.

Dom ma imponującą powierzchnię 340 m2. Jedna ze ścian wygina się tu w charakterystyczny łuk. Piętro w postaci antresoli sprawia, że wnętrze domu jest przestronne i otwarte. To wszystko podkreślają dodatkowo ogromne okna doświetlające przestrzeń. Architekci z MMOA zastosowali jasną i bardzo konsekwentną dla całego domu paletę barw. Na parterze, gdzie znajduje się otwarta część dzienna, dominuje duet bieli i czerni, jedynie ściana przy schodach prowadzących na antresolę została wykończona fornirem w jasnym odcieniu drewna. Na piętrze jest go znacznie więcej. My jednak wracamy jeszcze na parter.

Tutaj (w pobliżu zielonej oazy) stanęły szare sofy idealne do wypoczynku. Stąd niedaleko już do stonowanych kuchni i jadalni. Zabudowa wzdłuż jednej ze ścian płynnie łączy strefę kuchni i jadalni, w której znalazł się duży okrągły stół z miejscem dla ośmiu osób. W tej przestrzeni doskonale odnalazły się grzejniki Vasco Beams. –  Szukaliśmy modelu możliwie smukłego o prostej formie, który kompozycyjnie wpasuje się w wąski fragment ściany w sąsiedztwie podświetlanego barku oraz chłodziarki na wino – mówi Marta Hausman-Dyląg z pracowni MMOA. 

Strefa prywatna właścicieli – sypialnia połączona z garderobą i łazienką mieści się na antresoli. W porozumieniu z inwestorami, architekci postanowiliśmy wyburzyć jedną ścianę sypialni, eksponując duże łóżko z baldachimem. Biały podświetlony sufit napinany nad klatką schodową oraz zastąpienie stalowych balustrad szklanymi, transparentnymi taflami dodatkowo otworzyło przestrzeń piętra.

Projekt autorstwa pracowni MMOA otrzymał pierwszą nagrodę w 12. edycji konkursu VASCO INTEGRACJA w kategorii projekt zrealizowany. Najlepszą realizację wyłoniono spośród przeszło 200 zgłoszeń. Gratulujemy.