Magnolia: charakterystyka rośliny

Magnolia to drzewo lub krzew, które w naturze porasta tereny Ameryki Północnej i Południowej oraz Azji Wschodniej. Jest chętnie uprawianą rośliną ze względu na swoje przepiękne, różowe kwiaty. Uprawa magnolii w Polsce może być jednak nieco skomplikowana ze względu na surowy klimat, jednak jeśli będziemy przestrzegać kilku podstawowych zasad, uda się nam zapewnić naszej magnolii odpowiednie warunki. Połową sukcesu jest wybranie odpowiedniego stanowiska.

Magnolie - drzewo mogą mieć od 5 do nawet kilkunastu metrów wysokości. Są sadzone w parkach lub w dużych ogrodach i doskonale wyglądają na wyeksponowanych stanowiskach. Do mniejszych ogrodów często wybierane są nieco niższe odmiany drzew, które dorastają do około 2,5 metra. Najpopularniejsze drzewa magnolii to  magnolia loebneri, Magnolia sprengeri, Magnolia tripelata. Karłowate odmiany doskonale sprawdzą się w niewielkich, przydomowych ogrodach, którym nadadzą niezwykłego uroku, należą do nich przede wszystkim Magnolia stellata oraz Magnolia liliflora.

Kiedy kwitnie magnolia? Większość odmian obsypuje się kwiatami od kwietnia do maja. Znane są jednak też takie, które pierwsze pąki rozwijają już w marcu. Inne mają okres kwitnienia opóźniony aż do czerwca. Niektóre z nich zakwitają dwa razy w roku, po raz drugi pod koniec lata.

Kwiat magnolii ma duże aksamitne płatki złożone w koszyczek. Najczęściej występuje w odcieniach różu, jednak znane są też odmiany żółte i kremowe. Ze względu na swój zachwycający wygląd i nieco przypominający różę kwiatostan, ma w kulturze wiele romantycznych konotacji i jest często przywoływany w piosenkach i wierszach o miłości.

Uprawa magnolii w ogrodzie

Magnolia powinna zostać posadzona w miejscu dobrze nasłonecznionym, ewentualnie półcienistym. Ważna jest też dobra osłona od wiatru. Podłoże powinno być przepuszczalne próchnicze, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie. Bezpośrednio po posadzeniu powinniśmy zastosować zabieg ściółkowania z pomocą kory sosnowej lub torfu. To pomoże utrzymać odpowiednią temperaturę i poziom wilgoci w płytkim i delikatnym systemie korzeniowym. Pamiętaj, że magnolie nie lubią przesadzania, dlatego najlepiej od razu wybrać dla nich jak najlepsze miejsce.

Sadzenie magnolii powinno odbywać się w drugiej połowie października. Niektórzy zalecają również termin wiosenny - w kwietniu, jednak w tej kwestii zdania są podzielone. Niezwykle ważne w uprawie magnolii jest utrzymanie odpowiedniego, lekko kwaśnego odczynu gleby. Aby sobie w tym pomóc, zaleca się zastosowanie grzybów symbiotycznych, które możemy wprowadzić do ziemi za pomocą specjalnych szczepionek mikoryzowych dla roślin wrzosowatych.

Magnolia w domu

Magnolia może sprawdzić się również jako roślina uprawiana w donicy. Pamiętaj jednak, że nawet jej karłowate odmiany mogą potrzebować naczynia o dużej średnicy. Sadzonkę magnolii powinniśmy umieścić w ziemi ogrodowej wymieszanej w proporcjach 1:1 z kwaśnym torfem. Okazy rosnące w donicach najlepiej wystawiać w czasie lata na balkon, aby miały jak najlepszy dostęp do promieni słonecznych. Nie możemy też zapomnieć o obfitym podlewaniu - rośliny w doniczkach potrzebują o wiele więcej wody niż odmiany ogrodowe. 

Jak pielęgnować magnolie?

Magnolie, a szczególnie młode okazy, które nie mają więcej niż 2 lata, powinny być podlewane regularnie. Ilość wody należy zwiększyć w okresie od maja do lipca, a nawet sierpnia, kiedy jest najcieplej. Równie ważne jest odpowiednie zabezpieczenie roślin przed zimnem. Mają one niską odporność na mróz, warto więc sięgnąć po słomę lub jutowy worek, którym okryjemy dolną część pnia. Dodatkowo zaleca się usypać około 30-centymetrowy kopczyk z trocin lub kory. Posadzenie magnolii na stanowisku osłoniętym od wiatru, bardzo pomoże jej korzystnie przetrwać zimę. 

Magnolia powinna być nawożona kilkakrotnie w okresie od marca do początku lipca. Najczęściej zaleca się sięgnąć w tym celu po nawóz wieloskładnikowy. Jeżeli nie możesz spędzać zbyt wiele czasu w swoim ogrodzie, dobrym rozwiązaniem będzie też jednorazowe 
wzbogacenie gleby nawozem o spowolnionym działaniu, takim jak dla nachyłków. 

Magnolia ma skłonność do chorowania z powodu szarej pleśni. To choroba grzybowa, którą rozpoznasz po owalnych jasnych plamach z brązową otoczką, które stopniowo rozszerzają się i szarzeją. W zaawansowanym stadium prowadzi ona do obumarcia wszystkich pąków. Aby zapobiec rozwojowi szarej pleśni, należy zastosować serię oprysków fungicydem, kiedy tylko zauważymy pierwsze objawy. Tego typu kurację powinniśmy stosować  2 - 4-krotnie co 7 - 10 dni. 

Magnolia, w przeciwieństwie do przypominającego ją w sposobie uprawy jaśminu, nie wymaga cięcia formacyjnego. W istocie obcinanie pędów może jej łatwo zaszkodzi, dlatego na co dzień powinniśmy zostawić ją w spokoju, a po sekator sięgać jedynie w ostateczności. Każda odmiana ma genetycznie zakodowany swój unikalny pokrój, do którego będzie naturalnie dążyła niezależnie od naszych starań.

Magnolia: znaczenie

Magnolia, zwłaszcza biała, swoją symboliką przypomina nieco lilię. Oznacza ona czystość, niewinność, szczerość, a także uduchowienie i troskę. Podarowanie gałązki magnolii bliskiej Ci osobie jest wyrazem ciepłych uczuć i życzliwości. Co ciekawe, pąki magnolii są od wieków wykorzystywane w tradycyjnym chińskim ziołolecznictwie. Napar z jej kory pomaga w leczeniu kaszlu, musi jednak zostać umiejętnie przygotowany, ponieważ zbyt intensywny może okazać się trujący. Marynowane płatki magnolii są też cenioną przyprawą dodawaną do ryżu. Z jej gotowanych liści zaś przygotowuje się tradycyjną grillowaną potrawę zwaną hoba. W odpowiednio przygotowane liście magnolii zawija się farsz z pasty sojowej, grzybów shii-take i porów. Aromatyczne danie jest tradycyjnie serwowane z ryżem.