Magdalena Abakanowicz - młodość i edukacja

Dokładnie 92 lata temu, 20 czerwca 1930 roku w podwarszawskich Falentach na świat przyszła jedna z najsłynniejszych polskich artystek - Magdalena Abakanowicz. Rodzina Abakanowiczów po wybuchu wojny przeniosła się na Kresy, stamtąd w 1944 roku powróciła do Warszawy, by w końcu osiąść na Wybrzeżu. Słynna rzeźbiarka w młodości trenowała biegi (ze sporymi sukcesami: medale mistrzostw Polski w biegach sztafetowych oraz przez płotki). Jednak to sztuce Abakanowicz poświęciła się bez reszty. Ukończyła Liceum Plastyczne w Gdyni, w latach 50 studiowała na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, potem w Państwowym Instytucie Sztuk Plastycznych w Sopocie (dziś to gdańska ASP). Na krótko zajęła się malarstwem, potem jej zainteresowania popłynęły w kierunku tkaniny artystycznej. W latach 60 powstały pierwsze tkaniny przestrzenne, a właściwie rzeźby szybko nazwane "Abakanami", oczywiście od nazwiska artystki. Dzieła zyskały uznanie na Międzynarodowym Biennale Tkaniny w Lozannie, a na Biennale w São Paulo wyróżniono je złotym medalem. 

Rzeźby Magdaleny Abakanowicz

W centrum twórczości Abakanowicz stał człowiek i ludzkie ciało, ale też jego miejsce w świecie. Często sięgała po multiplikację. Najbardziej znane dzieła artystki to rzeźby ludzkich postaci (stojące, kroczące, siedzące, zwinięte w kłębek) - "Alteracje", "Tłumy", "Ragazzi", "Nierozpoznani", "Plecy", "Rycerze króla Artura", "Agora". Tworzywa, których używała artystka, to juta, sizal, kamień, brąz, żeliwo, aluminium. Wiele monumentalnych prac rzeźbiarki wystawionych jest w plenerze. 

- Oczywiście, że mnie chodzi o to żeby one odzywały się do człowieka zwiedzającego, który chętnie mnie pyta: "Co Pani chciała przez to wyrazić?". I ja wtedy z reguły odwracam to pytanie i pytam: "A co Pan myśli, że to może znaczyć?" - tak Magdalena Abakanowicz opowiada o interpretacji swoich prac w filmie "Nierozpoznani" w reżyserii Anny Kochnowicz. 
   

Magdalena Abakanowicz. Życie i twórczość

W 1956 roku Magdalena Abakanowicz wyszła za mąż za Jana Kosmowskiego. W 1979 roku została profesorem Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Poznaniu, gdzie wykładała do lat 90 (obecnie Uniwersytet Artystyczny imienia Magdaleny Abakanowicz). Uczyła także za granicami naszego kraju -  w Kalifornii, Berkeley, Bostonie, Tokio i Sydney. Od lat 60. mieszkała w Warszawie. Tu Magdalena Abakanowicz zmarła w 2017 roku w wieku 87 lat. Grób rzeźbiarkii znajduje się na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Bogaty zbiór prac Abakanowicz posiada Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Do 28 sierpnia 2022 w tamtejszym Pawilonie Czterech Kopuł można oglądać wystawę „Abakanowicz. Totalna”. Prace artystki są w najlepszych kolekcjach na całym  świecie. Czasami pojawiają się na aukcjach sztuki, gdzie osiągają rekordowe ceny.