To pierwsza część naszego przeglądu, a do tematu porcelany i ceramiki Made in Poland jeszcze na pewno wrócimy!  Przed Wami projektanci, którzy tworzą zachwycające naczynia i przedmioty z kruchego materiału!

Studio ENDE ceramics prowadzą Natalia Gruszecka i Jakub Kwarciński. Ceramika ENDE jest codzienna, lecz w niecodziennych dla ceramiki używanej na co dzień kształtach. Funkcjonalne, oryginalne, a jednocześnie bardzo eleganckie naczynia wykonywane są z wysokiej jakości materiałów. Z roku na rok, z miesiąca na miesiąc staje się coraz bardziej pożądana, a zainteresowanie projektami ENDE dawno przekroczylo już granice naszego kraju. Poza Polską można ją kupić w różnych krajach Europy, Azji, w Stanach Zjednoczonych, a także w Australii i Nowej Zelandii czy Emiratach Arabskich. Natalia Gruszecka nawiązuje do najlepszej ceramicznej tradycji, dba też o to, by prace budziły nie tylko zachwyt, ale i ciepły uśmiech na twarzach użytkowników. Nas zachwyca „blada” figurka pływaczki w złotym kostiumie i takim czepku, mała świnka ze złotymi skrzydłami i kubki z uszkiem układającym się miękko jak wstęga.

Fenek Studio to na razie nieduża, ale wciąż rozwijająca się warszawska pracownia projektowa, którą prowadzi Agata Klimkowska i Tosia Kiliś. Zajmują się głównie porcelaną tworząc ręcznie piękne naczynia o prostych formach i ręcznie zdobiąc je wzorami. A wzory są różne od tych przypominających chmury na niebie, krople deszczu, konfetti, aż po pozornie proste, ale chyba nikt nie ma wątpliwości, że artystyczne rysunki. Nostalgiczne, czasem naiwne, zawsze w pewien sposób poruszające, znajdują szerokie uznanie - podobają się nastolatkom, ich mamom i babciom (taką obserwację poczyniłyśmy na ich stoisku natargach) . Pierwszym wydają się "super", drugim porządne i ciekawe, trzecim kojarzą się z najpiękniejszymi polskimi projektami sprzed lat.

Pracownię FOR.REST, jak wskazuje nazwa, ciągnie do drzew i lasu. Flagowy produkt - doniczki z subtelnymi, sympatycznymi uśmieszkami, lub delikatnymi grafikami czekają na gąszcz roślin, a kuchenną zastawę zdobią uproszczone i zgeometryzowane wizerunki zwierząt. Geometria nie jest nigdy idealna, ale to dodaje projektom For.rest uroku. Malowane ręcznie serie polskiej porcelany i ceramiki są krótkie, ale styl prac spójny, dlatego rzeczy nie z kompletu i tak tworzą spójną całość Pracownia funkcjonuje od kilku lat, ale od roku mieści się w centrum Warszawy.

Przewrotnie brzmiąca nazwa JAD to skrót pierwszych liter od nazwy Joanna And Dishes, bo JAD stworzyła  artystka Joanna Fluder. JAD proponuje porcelanę z odzysku zdobioną autorskimi rysunkami Joanny. Czasem imbryki czy talerzyki mają za sobą lata służby na stołach, a czasem Joanna kupuje naczynia od polskich fabryk. Wszystkie ozdabia ręcznie. I choć JAD działa od niedawna, trudno pomylić te naczynia z innymi – Joannie udała się więc bardzo trudna sztuka: w krótkim czasie stworzyła własny niepowtarzalny styl w świecie pełnym porcelany. Jedno jest pewne –  z porcelaną z JAD’u nie stworzycie tradycyjnie pojmowanego, klasycznego kompletu. Ale możecie złożyć własny serwis – odrobinę baśniowy, odrobinę ekscentryczny. Na pewno jedyny taki na świecie!

Kina Górska  to artystka ceramiczka, która prowadzi Kina Ceramics Studio. Tworzy surrealistyczne, intrygujące ale w pełni użytkowe naczynia z porcelany. Kubki i miseczki miewają porcelanowe palce lub porcelanowe kurki retro. Mnóstwo jest białych, ale Kina proponuje także jasnoróżowe , szare i czarne Są naczynia fakturą przypominające ananasa, są też kolczaste kubki. Niektóre przedmioty ozdobione są złotem lub platyną, inne mają drobne graficzne rysunki – wszystkie łączą baśniowy klimat z funkcjonalnością. Od kilku lat Kina Górska prowadzi pracownię w Oxfordzie.

Za LOOK AT ME -  kolekcją talerzy dekoracyjnych stoi Magda Pilaczyńska – ilustratorka i projektantka. Wzory na talerzach, zostały tak wymyślone przez Magdę , by świetnie wyglądały zarówno każdy z osobna, jaki i w większej grupie. Można je zawiesić na ścianie jak grafiki, ale można ich oczywiście używać tworząc własne zestawy i historie, bo syrenka może spotkać pegaza, ale syrenka może też oddać serce kapelusznikowi. Może też razem uronią łezkę patrząc na księżyc. Może zagrają w karty? Talerze LOOK AT ME PLATES mogą opowiadać różne historie, bo wzory opierają się na kilku wyrazistych symbolach i kilku postaciach. Talerze, na które Magda nanosi wzory to przeważnie zdobycze z targów staroci, dlatego ostatecznie każdy jest inny, ale każdy bez wyjątku zwraca uwagę i spełnia obietnicę zawartą w nazwie: "Look at me!”. W 2015 r. talerze z kolekcji LOOK AT ME redakcja ELLE Decoration nominowała do międzynarodowej nagrody EDIDA (ELLE Decoration International Design Awards) w kategorii "Nakrycie stołu".

Modus Design Studio Marka Cecuły powstało w 1976 roku w nowojorskim SoHo. Dziś Modus Design ma siedzibę w Kielcach. Świetne idee bez trudu przekraczają granice i studio z powodzeniem realizuje projekty o międzynarodowym zasięgu. Modus Design od lat tworzy alternatywę w dziedzinie ceramiki użytkowej i dekoracyjnej. Ceramika kreowana przez Modus Design zachęca do celebrowania, do pielęgnowania rytuałów, tworzenia nowych, własnych, a każdy projekt Modus Design rozwija nowe możliwości aranżacji “pejzażu” stołu. To funkcjonalne naczynia o pięknych liniach; idealnych proporcjach, dopracowane kolorystycznie, często bardzo ciekawe graficznie. O charyzmatycznym twórcy Modus Design Studio – artyście Marku Cecule pisaliśmy na łamach ELLE Decoration. A tymczasem zachęcamy do obejrzenia wystawy w Muzeum Miasta Gdyni - „Marek Cecuła – Polskie Projekty Polscy Projektanci”. Wystawa trwa do 30 października 2016 r.

Barbara Śniegula mieszka i pracuje we Wrocławiu, prowadząc autorską pracownię NADO (nazwa pochodzi od wrocławskiej dzielnicy Nadodrze). Mówi o sobie: projektant i rzemieślnik w jednym, ale naszym zdaniem, zapomniała dodać słowo „artystka”. Śniegula prowadzi także warsztaty ceramiczne. Jej autorska porcelana, często ozdobiona jest złotem, bywa ciut ekstrawagancka, zawsze jednak jest elegancka. Czarny kubek z uchwytem jak skrzydło nietoperza, biała filiżanka z uchem przypominającym końską nóżkę, albo inna - z ostrogą, która wygląda jak gwiazdka;  kolekcja nietypowych naczynek rośnie, tak jak i kolekcja miłośników talentu Śnieguli. My, oprocz kubków i filiżanek lubimy figurki  Śnieguli - pieprzniczki i solniczki, które są trochę jak „porcelanowe wnuczki” słynnych figurek z Ćmielowa.

Projekty Alicji Patanowskiej są przemyślane i mądre. Talerze na których dzieci (dorośli także - brak przeciwwskazań) mogą rysować, Plantation czy porcelanowe miseczki na galaretkę zainspirowane wielobarwnością ludowych strojów - każdy projekt dowodzi, że Patanowska myśli o wielu sposobach korzystania z naczyń. Podczas robienia czy jedzenia galaretki można porozmawiać o tradycji, strojach ludowych. Wspomnainy projekt Plantation to nieokreślona finalnie plantacja. Alicja zaprojektowała duże naparstki, a każdy może nałożyć je na swoje szklanki, czy kieliszki i zasadzić w nich roślinkę i zalać wodą. Każda plantacja będzie inna, bo każdy użyje innych roślin, czy naczyń. Mimo, że nieokreślona ostatecznie przez artystkę, wszystkie plantacje mają szansę stać się piękne, oryginalne, bujne i osobiste. Alicja Patanowska chyba zawsze projektuje rzeczy, które budują więzi: człowieka z człowiekiem, człowieka z przedmiotem czy człowieka z rośliną.

VOLA art of deco to elegancka porcelana dekorowana złotem. Talerze i filiżanki zdobią koronkowe, rytmiczne wzorki. Czasem złote siateczki na pięknej białej porcelanie przywodzą na myśl wzory Orientu, innym razem nawiązują do art déco.  Wszystkie są jednak ponadczasowe. I wszystkie można swobodnie ze sobą łączyć tworząc oryginalne zestawienia mniej lub bardziej ozdobne. Za całym pomysłem i stylistyką VOLA art of deco stoi Marcin Młoczkowski, który pragnął stworzyć markę od początku do końca polską, oferującą bez kompromisów przedmioty najwyższej jakości o niespotykanych na naszym rynku wzorach. To rzeczy, które same w sobie są dekoracją, ale potrafią połączyć się zgodnie z innymi przedmiotami. Dbałość o detal jest ogromna od początku do końca - produkty są sprzedawane w eleganckich pudełkach z grafitowej tektury ze złotym logo marki i doskonale nadają się na prezent.

GALERIA porcelany MADE IN POLAND >>>>>

Zdjęcia ukazują się w kolejności losowej, a pracownie przedstawione są w tekście w kolejności alfabetycznej.

Tekst: Ela Stasiak

Porcelana made in Poland, kup on-line: