Łóżka kontynentalne zdobywają coraz większą popularność – są nie tylko stylowe i nowoczesne, ale także prozdrowotne. Dzięki odpowiedniej wysokości łóżka, nie trzeba się nad nim nachylać, a nowatorska konstrukcja skrzyni zapewnia równomierne ułożenie ciała na powierzchni materaca. Sam mebel jest dość uniwersalny i pasuje do wielu wnętrz, a tapicerowane wezgłowie, charakterystyczne dla tego typu łóżek dopieszcza sypialnię nutką luksusu. Czym dokładnie jest łóżko kontynentalne? Jakie wybrać i jak dopasować do niego resztę wnętrza? Sprawdź!

Łóżko kontynentalne: modele

Co to jest łóżko kontynentalne i czym różni się od tradycyjnych łóżek? Największą część mebla stanowi podzielona na segmenty skrzynia – łóżko jest więc w pełni zabudowane i pozbawione pustej przestrzeni pod ramą. Jest też o wiele wyższe od większości łóżek: mierzy od 60 do nawet 80 cm. Dzięki takiej konstrukcji, materac zajmuje odpowiednio dużą przestrzeń, pozwalającą na wyposażenie go w rozwiązania zwiększające komfort użytkowania. Skrzynia łóżka, podzielona na segmenty współgra z gustownym wezgłowiem, tapicerowanym w stylowe kształty. Mebel zyskał ogromną popularność ze względu na swoje piękno i wygodę – prozdrowotna konstrukcja polecana jest szczególnie osobom starszym jak i tym, które mają problemy z kręgosłupem. Zalety łóżka zdecydowanie przesądzają opłacalność zakupu – zdecydowanie warto je wybrać.

Przeglądając oferty łóżek, warto wziąć pod uwagę zarówno aspekty wizualne, jak i konstrukcyjne. Najważniejsze parametry to:

 • Budowa skrzyni – niektóre modele wyposażone są w szuflady wysuwane z dolnej części skrzyni. Takie łóżko kontynentalne ze skrzynią przekształconą w schowek jest polecane szczególnie tym osobom, które potrzebują dodatkowej przestrzeni na przechowywanie pościeli czy ubrań. Istotna jest też liczba segmentów – łóżko wyposażone w dwa segmenty różni się wizualnie od tego z trzema.
 • Wielkość łóżka – choć za sprawą swojego rozmiaru mebel kojarzy się głównie z wersją podwójną, nabyć można także łóżko kontynentalne pojedyncze – to najlepsza opcja dla osób, które chcą maksymalnie zaoszczędzić miejsce w sypialni
 • Rodzaj wezgłowia – większość łóżek kontynentalnych zawiera tapicerowane wezgłowie – dostępne są jednak także wersje całkowicie pozbawione zagłówka. Wielkość wezgłowia może odpowiadać szerokości skrzyni, jak i wystawać znacznie poza nią, dodatkowo zdobiąc przestrzeń dookoła łóżka.
 • Rodzaj materaca – klasyczna wersja materaca wypełniona jest licznymi, długimi sprężynami, opakowanymi w kieszonki z materiału syntetycznego. Dzięki takiemu rozwiązaniu, każda ze sprężyn dopasowuje się do kształtu ciała, pozostając jednocześnie całkowicie niewyczuwalną. Dostępne są również tańsze wersje materacy, wykonane w sposób klasyczny – nie wykazują jednak prozdrowotnych właściwości. Nie bez znaczenia jest także wierzchnia część materaca: najpopularniejsze są te wykończone termoelastyczną, przewiewną pianką, zapewniającą odpowiedni przepływ powietrza.
 • Dodatkowe funkcje – niektóre z łóżek wyposażone są w wbudowane oświetlenie czy system sterowania elektrycznego, umożliwiający dogodną zmianę pozycji materaca.
 • Rama łóżka – choć większość łóżek kontynentalnych opiera się konstrukcyjnie wyłącznie na zabudowanej skrzyni, niektóre z ram wyposażone są w krótkie nóżki. Coraz większą popularność zdobywają też ramy wykończone gustownym pasem z litego drewna.

Łóżko kontynentalne: jaki to styl?

Kontynentalne łóżko łączy w sobie elementy charakterystyczne dla stylów vintage i nowoczesnych – z jednej strony jest mocno zabudowane, co nawiązuje do wnętrz z dawnych epok, z drugiej strony – wykorzystane kształty i materiały kojarzą się zdecydowanie z nowoczesnością. Łóżko kontynentalne wpasuje się więc w większość wnętrz – najczęściej komponuje się go jednak z następującymi stylistykami:

 • Styl Hampton – jasne barwy, naturalne materiały, odsłonięte okna i duża przestrzeń, czyli najbardziej charakterystyczne cechy tego stylu, łączą się świetnie z zabudowanymi łóżkami kontynentalnymi – duża skrzynia nie przyćmi pomieszczenia, które jest jasne i przytulne. 
 • Styl glamour – ponadczasowym elementem tej stylistyki są charakterystyczne, eleganckie romby - w mieszkaniu w stylu glamour świetnie sprawdzi się więc tapicerowane na ich wzór łóżko kontynentalne.
 • Styl angielski – Anglicy słyną z eleganckich, harmonijnych wnętrz opartych na meblach o prostych kształtach. Właśnie dlatego świetnie sprawdzi się w nim zabudowane łóżko z klasyczną, prostokątną skrzynią. Wbudowane w ramę wezgłowie dodaje przy tym klasy.
 • Styl kalifornijski – do przestronnej sypialni z dużym oknem pasuje najlepiej wygodne, wysokie łóżko, komponujące się świetnie z drewnianymi dekoracjami i roślinami, charakterystycznymi dla słonecznej Kalifornii.
 • Styl minimalistyczny – łóżko kontynentalne wygląda niezwykle klasycznie – stanowi bezpieczny wybór nawet w przypadku najbardziej minimalistycznych wnętrz.

Łóżko kontynentalne: do jakiego wnętrza pasują?

Łóżko kontynentalne wygląda najlepiej w przestronnych, symetrycznych wnętrzach. Jeśli twoja sypialnia jest mała, nic straconego – wystarczy powiększyć ją optycznie ścianami w jasnym odcieniu i zastosować podstawowe zasady symetrii. Mebel tego typu można wkomponować zarówno w minimalistyczną, monochromatyczną sypialnię, jak i w tę ozdobioną feerią barw i kształtów – dzięki dużej, zabudowanej skrzyni, mebel kojarzy się przytulnie i komfortowo, zwiększając atrakcyjność wnętrza. Łóżek kontynentalnych nie wykorzystuje się z kolei na poddaszach: stromy, obniżony dach może nie współgrać z wysoką skrzynią.

Łóżko kontynentalne: pomysły na aranżację

Łóżko tapicerowane kontynentalne nadaje sypialni luksusowego wyrazu – co można z łatwością spotęgować odpowiednią aranżacją. Łóżko prezentuje się najlepiej w części centralnej pomieszczenia: najlepiej umiejscowić je na środku frontowej ściany. Szafki nocne, z reguły przyćmiewające łóżka niskie, są wręcz stworzone do łączenia z wysokimi łóżkami kontynentalnymi: bez obaw można postawić po jednej z każdej strony. Dopełnieniem idealnej symetrii mogą stać się gustowne obrazy, zawieszone po obydwu stronach łózka.

Do elementów dekoracyjnych, łączących się najlepiej z zabudowanym łóżkiem zaliczyć można świeczniki, metalowe ozdoby czy nowoczesne lampy. Dywany czy maty wyglądają najlepiej pod łóżkami na nóżkach: te oparte wyłącznie na skrzyni najlepiej postawić na gołej podłodze. Warto też pamiętać o odpowiednio zaciemniających zasłonach lub żaluzjach do sypialni.

Rama łóżka kontynentalnego komponuje się świetnie z elementami ozdobnymi – najlepiej wybrać ramę w kolorze takim, jak dekoracje  w sypialni. Innym ciekawym pomysłem jest wykorzystanie kontrastu: jasna, monochromatyczna sypialnia zyska na wyrazie, jeśli dopełnisz ją łóżkiem z ramą w barwie mocnej czerwieni czy fioletu. Białe lub szare łóżko złagodzi z kolei sypialnię ozdobioną kolorowymi, wzorzystymi wzorami, czyniąc ją bardziej stonowaną i spokojniejszą.