Co się stanie, gdy czworo młodych, współczesnych projektantów z Ammanu, Delhi i Bangkoku spotka się z lokalnymi rzemieślnikami? Odpowiedź na to pytanie przynosi nowa, limitowana kolekcja LOKALT od IKEA. Każdy z jej elementów został wykonany ręcznie, dzięki czemu poszczególne przedmioty opowiadają własną, wyjątkową historię.  

Tania Haddad udowadnia, że miasto może stać się inspiracją do stworzenia artykułów, od których ciężko oderwać wzrok. Dzięki ręcznie haftowanej narzucie i poszewkom na poduszki LOKALT w ciągu jednej chwili przeniesiemy się do tętniących życiem wschodnich dzielnic Ammanu. W Indiach zwyczaje i tradycje mają bardzo duże znaczenie, a zdobyte umiejętności pozostają w rodzinach przez pokolenia. Z przekazywanej wiedzy i kultury skorzystała Akanksha Deo, projektując unikalne dywany i poszewki odzwierciedlające historię twórców i ich społeczności. W Tajlandii przyjmując i wręczając podarunki należy pamiętać, aby robić to obiema rękami. Zwyczaj ten stał się inspiracją dla prac zespołu THINKK – duetu Ploypan Theerachai i Decha Archjananun. Połączyli oni tradycje z użytecznością, dodając do misek oraz wazonu LOKALT dwa uchwyty.

Przedmioty z kolekcji LOKALT są wyjątkowe także ze względu na historię ludzi, którzy za nimi stoją. Poprzez współpracę IKEA z firmami, takimi jak Jordan River Foundation, zatrudnione zostały mieszkanki kraju i uchodźczynie, dzięki czemu mogły zapewnić sobie oraz swojej rodzinie utrzymanie.

Kolekcja dostępna będzie stacjonarnie lub w odbiorze własnym od czerwca 2021 roku w wybranych sklepach IKEA – w Warszawie Janki, Warszawie Targówek, Gdańsku, Krakowie, Poznaniu i Katowicach.