Łódź Design Festival to już tradycja – od 2007 roku, zawsze w październiku Łódź staje się stolicą polskiego designu. Na imprezę zjeżdżają się najważniejsi projektanci, producenci i dystrybutorzy z branży wnętrzarskiej.

W ramach wystaw prezentowane są premiery i klasyki światowego wzornictwa, a w trakcie spotkań i wykładów swoimi doświadczeniami dzielą się eksperci z Polski i zagranicy. Obok prezentacji uznanych marek pokazywane są również inspirujące i odważne debiuty młodych twórców.

10. jubileuszowa edycja Łódź Design Festival rozpoczyna się 13 października i potrwa przez 10 dni. Kilkanaście festiwalowych dni wypełnionych będzie wydarzeniami poświęconymi architekturze, projektowaniu, nowym technologiom, tożsamości marek i produktów.  Swoimi doświadczeniami podczas różnego rodzaju prezentacji podzieli się przeszło 50 ekspertów reprezentujących takie marki jak np.: Ceramika Paradyż, Audi, IKEA czy Disney. W jednej z przestrzeni fastiwalowych w Galerii OFFPiotrkowska zostanie zaorezentowana autorska wystawa ELLE Decoration "Młodzi na Start"

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji  festiwalu jest Tożsamość. Wspólnie z zaproszonymi projektantami i kuratorami, zastanowimy się, jak poprzez design manifestuje się tożsamość twórców i odbiorców. Poszukamy też odpowiedzi na pytanie, co kształtuje tożsamość miejsc w których żyjemy, a w bloku biznesowym rozmawiać będziemy o tym, jakie cechy definiują dobrze zaprojektowane przedmioty – mówi  Michał Piernikowski, dyrektor łódzkiego festiwalu.

Jubileusz to również okazja do podsumowań i układania planów na przyszłość. Właśnie o przyszłości, technologii, robotyzacji, nowych wyzwaniach stojących przed ludzkością oraz innowacyjnych wizualizacjach danych opowiadają dwie z festiwalowych wystaw: „Everyda(y)ta” oraz  „Random Darknet Shopper”. Pierwsza zwraca uwagę na to jak wizualizacje danych zmieniają postrzeganie życia codziennego, w szczególności to jak projektanci wykorzystują zebrane informacje do zobrazowania dzisiejszego społeczeństwa. Druga wystawa to z kolei to wynik eksperymentu grupy !Mediengruppe Bitnik, która wysyłała zautomatyzowanego bota na zakupy on-line w tzw. „darknet”, czyli ukrytym Internecie, dostępnym tylko dla nielicznych. Bot posiadał tygodniowy budżet 100$ i losowo wybierał jeden produkt z około 16.000 dostępnych artykułów. Kolekcja przedstawia 25 elementów pozyskanych w okresie od października 2014 do marca 2016, podczas wystaw w Kunst Halle Gallen, Horatio Junior Gallery w Londynie oraz Instytucie Aksioma Contemporary Art Ljubljana.

Nad szeroko i różnie interpretowaną tożsamością zastanawiamy się również wspólnie z wybranymi grafikami i ilustratorami poprzez przegląd plakatów na wystawie „Eye-dentity – Poster Stories” oraz prezentację  innowacyjnych projektów opakowań w ramach „Inside the box”. Specjalna wystawa jubileuszowa pozwoli widzom zerknąć wstecz i prześledzić rozwój festiwalu od jego pierwszej edycji w 2007 roku.

Jak co roku na Łódź Design Festival zobaczyć będzie można najlepsze polskie wdrożenia prezentowane na wystawie must have oraz innowacyjne projekty młodych twórców, prezentowane na wystawie make me!, spośród których jeden otrzyma nagrodę PARADYŻ AWARD.

Dostępna będzie również Edukreacja - część programu dedykowana najmłodszym fanom designu. Dzięki specjalnej strefie przygotowanej we współpracy z IKEA, warsztatom oraz wystawie dzieci będą miały szansę zrozumieć dorosły świat wzornictwa.

Ponadto, na festiwalu pojawią się dziesiątki prezentacji najlepszych polskich marek wraz z działaniami przygotowanymi przez Mecenasa Festiwalu, jak wystawa „Little interior design by Ceramika Paradyż”, czy warsztaty dla najmłodszych „Mozaikowe wariacje z Ceramiką Paradyż”.

Dziesiąta edycja festiwalu jest okazją do refleksji nad rolą, jaką przedmioty, którymi się otaczamy, pełnią w naszym życiu; jak pisał Deyan Sudjic w „Języku rzeczy”: Nasze związki z tym, co posiadamy, nigdy nie są proste. To skomplikowana mieszanka przemyślności i niewinności. Przedmioty nie są w żadnym razie niewinne (…). I właśnie dlatego są zbyt interesujące, by o nich nie mówić.

Zobaczcie, co jeszcze będzie czekać na Was w ŁodziGALERIA>>>