Współczesność zalewa nas obietnicami błyskawicznego zaspokojenia i natychmiastowego szczęścia. Projektanci stają się władcami ludzkich pragnień – decydują o naszym życiu 24 godziny na dobę. Wpływają na to, co kupujemy, w co się ubieramy, gdzie mieszkamy, jak podróżujemy, a nawet, co jemy.

Odpowiadanie na prawdziwe potrzeby ludzi i pomaganie w codziennej aktywności, to główny cel, jaki powinien stać przed designem. Najistotniejszym wyzwaniem, jakie możemy postawić przed projektantami, jest tworzenie przedmiotów tak, aby sprawiały, że żyje nam się lepiej.

W świecie, w którym najbardziej podstawowe potrzeby bytowe zostały już zaspokojone, coraz wyraźniej widzimy, że najpierw projektanci kształtują przedmioty, a później to przedmioty kształtują nas – zmieniają nasze nawyki, wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie, a także poprzez sposób, w jaki powstają i w jaki z nich korzystamy, oddziałują na nasze otoczenie, na środowisko naturalne i na całe społeczności.

We współczesnym, skomplikowanym i niejednoznacznym świecie świadomość roli, jaką odgrywają w naszym życiu przedmioty, to element codziennego savoir-vivre, ale też, coraz wyraźniej, przewodnik survivalowy.

Tegoroczna edycja festiwalu to czas, aby na chwilę zwolnić, odetchnąć i zastanowić się, co tak naprawdę daje nam poczucie szczęścia, spokoju, luksusu czy bezpieczeństwa. Projektanci, architekci, artyści, twórcy – czy oni i ich dzieła mogą nam zaprojektować dobre życie? I co ono, również w relacji z przedmiotami, oznacza? 
Podczas 13., szczęśliwej edycji Łódź Design Festival, wspólnie poszukamy przepisu na #DOBRE ŻYCIE.

Świadomość gigantycznego wpływu, jaki design wywiera na środowisko naturalne i relacje społeczne sprawia, iż poszukujemy rozwiązań, które zapewnią nam dostatek i wygodę, a jednocześnie uratują nas przed ekologicznym upadkiem. Propozycji jest wiele, zarówno tych wybiegających w przyszłość, jak i poszukujących odpowiedzi w tradycji i naturze. Powrót do rzemiosła i tworzenie przedmiotów tak, aby zminimalizować ilość odpadów; wybieranie nowych, bardziej ekologicznych materiałów i powrót do starych, niesłusznie porzuconych. Zwrócenie uwagi na wartość pięknych, funkcjonalnych i trwałych przedmiotów, tworzonych z pasją, w zgodzie z naturą i tradycjami kulturowymi. A może sposobem jest projektowanie przedmiotów, miejsc naszego życia i pracy tak, aby zmienić nasze nawyki i przyzwyczajenia? 

To niektóre z tematów, z jakimi zmierzymy się w poszukiwaniu dobrego życia podczas Łódź Design Festival od 17 do 26 maja 2019.