Forest therapy czyli leśna terapia to ostatnio coraz popularniejsza metoda lecznicza. Kontakt z naturą i przebywanie w lesie pomaga w walce z depresją, skutkami długotrwałego stresu, łagodzi nerwice, dotlenia organizm i poprawia sprawność ruchową. Terapia ma zastosowanie  także w autyzmie i przy dolegliwościach związanych z podeszłym wiekiem. W Japonii praktyka znana jako Shinrin-yoku czyli kąpiel w lesie jest bardzo popularna. Przez osiem kolejnych lat Japończycy wydali aż 4 miliony dolarów na zbadanie fizjologicznych i psychologicznych skutków “kąpieli w lesie” oraz zbudowanie 48 szlaków terapeutycznych. Badanie wykazało, że środowisko leśne znacznie redukuje hormon stresu - kortyzol, a także obniża lekko tętno i ciśnienie krwi. 

Gdzie w Europie szukać możliwości leśnej terapii? Podpowiadamy.

1. Druskieniki, Litwa. Druskienniki, miasto uzdrowiskowe na południu Litwy leżą w regionie Dzukiji, zwanym „płucami Litwy”. W Druskiennikach lasy sosnowe, odżywcze mineralne wody źródlane, lecznicza borowina, czyste powietrze i oddalenie od zurbanizowanych ścieżek przyciągają poszukiwaczy wellness z całego świata. Oprócz licznych SPA oraz SPA Medycznych w mieście znajduje się Park Zdrojowy Dineiki, w którym zabiegi medyczne i ćwiczenia fizyczne łączą się z naturalnymi elementami. Rytuały lecznicze w parku opierają się na unikalnej metodologii leczenia, która obejmuje słońce, powietrze, wodę, ruch i dobre samopoczucie. Ci, którzy chcą maksymalnie wykorzystać pobyt w Druskiennikach, uzupełniają terapię leśną procedurami przepływu tlenu, które można znaleźć w Druskininkai Gydykla.

2. Devon, Wielka Brytania. Horner Wood na Holnicote Estate w Devon jest jednym z największych i najbardziej imponujących starożytnych lasów dębowych w Wielkiej Brytanii. Las jest otwarty na otaczające wrzosowiska, tworząc naturalną gradację roślinności z głębi, aż do otwartej przestrzeni. Napotkane owce i jelenie zamieszkują leśną krainę, a na starych dębach i jesionach można znaleźć ponad 320 gatunków mchów i porostów. Występują tu setki gatunków chrząszczy i większość gatunków brytyjskich nietoperzy. Położony pośród rozległych niegdysiejszych pastwisk o powierzchni 267 mil kwadratowych, Horner Wood daje gościom okazję do podziwiania dzikich kwiatów i różnorodnych gatunków zwierząt lub do odstresowania się pod imponującym 500-letnim dębem. 

3. Sanillés, Hiszpania. Miejsce na leśną terapię w Hiszpanii to ekologiczny projekt Sanillés, położony w hiszpańskich Pirenejach, zaledwie dwie godziny jazdy od Barcelony. Śródziemnomorski klimat, 300 słonecznych dni w roku i wysokość 1066 metrów n.p.m zapewniają zdrowe, spokojne i relaksujące otoczenie. Ta unikalna naturalna przestrzeń z łagodnym mikroklimatem oferuje szereg programów naprawczych opartych na koncepcji forest therapy.

4. Gardoussel, Francja. Jeszcze jedną popularną destynacją miłośników forest therapy w Europie jest ośrodek Gardoussel („strażnik ptaków”), który znajduje się w jednym z najbardziej dziewiczych miejsc na południu Francji. Położone wśród malowniczych gór Sewenny, Gardoussel otoczone jest 45 hektarami prywatnych łąk i lasów sosnowych, a także śródziemnomorskich dębowych, wiecznie zielonych lasów. Na co moga liczyć goście? Na refleksyjne spacery po lesie, kursy rozwijające zdolności współpracy i porozumienia. 


5. Marka, Norwegia. Norwegowie uwielbiają "friluftsliv". To słowo tłumaczy się jako „życie na wolnym powietrzu”. Świetnym miejscem do odkrywania uroków friluftsliv w Norwegii jest Marka - ogromny, wciąż w dużej mierze nietknięty obszar w pobliżu Oslo. Gęsty las ma kilka tysięcy kilometrów szlaków turystycznych. Okoliczne lasy stanowią źródło rekreacji, z którego regularnie korzystają mieszkańcy miasta, ale także coraz więcej turystów zagranicznych, zarówno latem, jak i zimą.

6. Mazury i Warmia, Polska. Mazurskie lasy dają wprost wymarzone warunki do leśnej terapii. Bory sosnowe, skupiska drzew liściastych a do tego wspaniałe jeziora wokół. To miejsce do leczenia lasem rekomendują i polecają botanicy z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Polecamy Natura Mazur Resort & Conference Warchały z Dębowym SPA, położone nad na najczystszym w Polsce jeziorem Świętajno. Wokół oczywiście iglaste lasy z powietrzem nasyconym olejkami eterycznymi! Warto też skorzystać z uroków Camp Spa w Ględach. Atrakcje? Masaże, sauna i ziołowe kąpiele w wannach pod chmurką plus bliskie sąsiedztwo lasu.