Lampa solna to po prostu wydrążona w środku bryła soli kamiennej z żarówką. Nam kojarzy się ze straganami w nadmorskich nadmorskich kurortach i w sklepami z pamiątkami. Jest też kultową pamiątką przywożoną z wycieczek z Wieliczki. Boom na lampy solne przypadł gdzieś na przełom lat 90. i 00., a później zupełnie minął. Lampy solne kurzyły się na półkach albo zostały wymienione na minimalistyczne lampki nocne czy te wykonane z plastiku. Nie widziałyśmy ich długo w butikach, zniknęły nawet z większości wakacyjnych stosik. Dlatego zdziwiłyśmy się, kiedy natrafiłyśmy na nie na stronie Urban Outfitters.

Lampa solna - gdzie ja kupić?

Amerykańska sieciówka znów lansuje modę na lampy solne. W sklepie internetowym Urban Outfitters znajdziecie zarówno modele w najbardziej tradycyjnym kształcie - naturalnego nieregularnego kryształu, jak i lampy przypominające księżyc, kota czy różę. Ceny? Od $29.00 co $70.00, czyli od około 110 zł do 270 zł (ta najdroższa nie tylko świeci, ale także możecie za jej pośrednictwem posłuchać odprężającej muzyki). Lampy solne wpisują się w trend na boho wnętrza (pasują do ratanowych mebli, roślin i plecionych koszyków), świetnie odnajdą się również w pastelowych pomieszczeniach, w towarzystwie welurowych zasłon i poduszek. 

Lampa solna - właściwości

Oprócz funkcji dekoracyjnej lampa solna podobno korzystnie wpływa na nasze drogi oddechowe, poprawia samopoczucia i koncentrację, a jej delikatne światło działa relaksująco, a nawet ułatwia zasypianie. Taki dodatek powinni sobie sprawić alergicy - lampy solne to naturalne jonizatory powietrza, oczyszczają je więc z kurzu oraz cząstek pleśni i grzybów.

Lampa solna - przechowywanie

Cząsteczki soli są silnie higroskopijne, więc lampy solne powinny być przechowywane w suchych pomieszczeniach. Jeśli zamierzacie je przez chwilę trzymać w wilgotnych wnętrzach (na przykład w piwnicy), pamiętajcie, żeby dobrze je zabezpieczyć (owińcie lampy folią albo włóżcie do reklamówki i szczelnie zwiążcie).