Kawa - pyszna, aromatyczna i niejednokrotnie ratująca poranki. Przyrządza się ją z palonych i zmielonych ziarenek kawowca. Jedna filiżanka potrafi zdziałać cuda, zmotywować do pracy, odpędzić senność, czy po prostu umilić dzień. Dodatkowo kawa polepsza pamięć krótkotrwałą, przyspiesza metabolizm, zmniejsza ryzyko raka jelita grubeko i skłonność do migren. Oczywiście nie można przesadzać z jej ilością. Jeden lub dwa kuki dziennie wystarczą. Szacuje się, że roczne spożycie kawy na świecie wynosi obecnie około 400 mld filiżanek.
W naszej galerii znajdziecie mnóstwo drobnego agd i pięknych gadżetów, które pozwolą cieszyć się kubkiem pysznego napoju zaparzonego samodzielnie lub takiego z ekspresu. Dodatkowo przypominamy kilka absolutnie niezbędnych informacji jeśli chodzi o kawę i jej parzenie. Miłej lektury i oglądania!

Najpopularniejsze odmiany kawy to:
Arabika - ziarna tego gatunku są zielone i podłużne. Zawarość kofeiny wynosi od 1 do 2%. Zaparzona arabika ma delikatny smak i aromat, czasami wzbogacony o aromatyczne nuty czekolady czy orzechów. Uprawia się ją wyłącznie w klimacie tropikalnym.
Robusta - jej ziarna są małe i okrągłe. Daje mocniejszy napar o wiekszej zawartości kofeiny (2-4%). W smaku czasami wyczuwalna lekka goryczka. Ta odmiana kawy jest odporna na choroby.
Liberika - jej ziarna są duże i lekko spłaszczone. Liberika prez niewielką zawartość kofeiny jest odmianą bardzo delikatną. Nie ma też wyraźnego aromatu.

Do parzenia kawy możemy wykorzystać ekspresy do kawy (przelewowe, ciśnieniowe, ręczne), kawiarki ciśnieniowe, french pressy, aeropressy czy dripy lub filtry papierowe. W zależności od wybranej metody uzyskamy troszeczkę inne walory smakowe napoju. Ważna jest równiez woda. Najlepiej używać tej źródlanej albo pochodzącej ze studni głębinowej. Jeśli nie lubicie czarnej kawy możecie zmienić jej smak na przykład za pomocą mleka (krowiego, migdałowego, sojowego), cukru, kardamonu czy cynamonu. 

Na obrazku poniżej mała ściąga jeśli chodzi o nazewnictwo. W dolnej galerii dodatkowo akcesoria do parzenia kawy z naszego sklepu.