Kultowy dom na palach z filmu "Gorączka"

Oscarowa noc za nami. TUTAJ przeczytacie, które filmy nagrodzona drogocenną statuetką. My pozostajemy wciąż w filmowym klimacie. Ale z 2023 cofamy się do roku 1995. Wtedy to Michael Mann nakręcił kultowy dziś thriller "Gorączka" z Allem Pacino i Robertem De Niro w rolach głównych. De Niro gra tam przestępcę szykującego się do swojego ostatniego skoku. Schwytać go pragnie detektyw Vinncent Hanna (Al Pacino). Dom na palach pojawia się w produkcji w bardzo przejmującym momencie. Robert De Niro wchodzi do budynku przez jego charakterystyczne drzwi. Na podłodze w jednym z pomieszczeń znajduje konającego Danny'ego Trejo, a po krótkiej rozmowie skraca jego cierpienia strzałem... Podobno sztuczna krew użyta do tej sceny przysporzyła wiele kłopotów scenografom. 

Czytaj także: Oscary 2023: zwycięzcy! "Wszystko wszędzie naraz" zmiażdżył konkurentów

"Stilt House"

Charakterystyczna nieruchomość z filmową przeszłością (przez miejscowych nazywana często po prostu "The Heat House") przez lata pozostawała w prywatnych rękach. Teraz właściciele postanowili jednak sprzedać dom na palach we wschodnim Los Angeles. Cena? 1,6 mln USD. Tyle zapłacimy między innymi za salon z zapierającym dech w piersiach widokiem na dachy Hollywood i pobliskie wzgórza, imponujący taras, kuchnię z nowoczesnymi urządzeniami KitchenAid, łazienki. mini bar, sypialnie i pokój kolekcjonera LEGO w dawnym garażu. Ogród nieruchomości ma dwa poziomy. 

Dom na palach - bezpieczeństwo

Domy na palach, zwane również domami na platformach, były dość popularne w L.A. w latach 50. ubiegłego stulecia. Dom z filmu "Gorączka" powstał w 1962 roku. Część z tych budowli nie została jednak odpowiednio przystosowana do trzęsień ziemi zdarzających się w tym regionie. W trakcie trzęsienia ziemi w Northridge w 1994 uszkodzonych zostało 13 takich budynków. w latach 90. zaktualizowano więc przepisy budowlane dotyczące konstrukcji domów na palach tak, by nieruchomości były bezpieczne dla swoich mieszkańców.