Kwiaty w szkle (Kultura/Natura)

Koniec roku to tradycyjnie czas, kiedy kupujemy nowe kalendarze i plannery. Ten, który pokazujemy Wam dzisiaj, jest na tyle wyjątkowy, że po prostu musimy o nim napisać. Kwiaty w szkle (Kultura/Natura) kalendarz ścienny na 2023. Tu, na 12 klimatycznych fotografiach, zebrano najsłynniejsze polskie szklane wazony z lat 60. i 70. oraz najlepsze szklane projekty współczesne. Polskie szkło, a do tego w roli modelek cudne dalie. To projekt tandemu florystów KWIATY&MIUT w składzie Łukasz Marcinkowski i Radek Berent (ich piękne mieszkanie w Poznaniu pokazywaliśmy u nas nie raz) oraz Magdaleny Gazur, projektantki, absolwentki Wydziału Ceramiki i Szkła wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta. 

Miut Casa - wyjątkowe wnętrze duetu Kwiaty&Miut

Kultowe, polskie szkło w kalendarzu

- Od jakiegoś czasu widzimy, że wraca uznanie dla rzemiosła i pracy ludzkich rąk. Zwracając się ku przedmiotom z przeszłości, podziwiamy zarówno ich nowoczesną formę, jak i kunszt wykonania. Lata 60. i 70. to złoty okres dla polskiego szkła. Państwowe huty i fabryki, z których większość nie udźwignęła prywatyzacji i już nie istnieje, zatrudniały najlepszych projektantów. Każdy miał własny, rozpoznawalny styl – ich wspaniałe kryształy i szkła barwione w masie cieszyły się ogromną popularnością nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. I do dziś robią wrażenie, są kolekcjonerskimi obiektami pożądania - mówią Łukasz i Radek z KWIATY&MIUT.

Na kartach kalendarza znalazły się więc między innymi projekty Zbigniewa Horbowego, Jerzego Słuczan-Orkusza, Wszewłoda Sarneckiego, Reginy Włodarczyk-Puchały, Jana Sylwestra Drosta czy Bogdana Kupczyka. Twórcy kalendarza uhonorowali też współczesnych artystów pracujących ze szkłem. Kwiaty wylądowały więc także w wazonach Aleksandry Kujawskiej, Magdaleny Gazur czy Agnieszki Bar. Oczywiście 12 fotografii (po jednej na każdy miesiąc) nie wyczerpuje tematyki polskiego szkła dekoracyjnego. Jednak ten subiektywny wybór twórców kalendarza jest przyczynkiem do pochylenia się nad naszym rodzimym wzornictwem i swoistym hołdem w jego stronę. Być może projekt doczeka się kolejnych odsłon w kolejnych latach.  

Eryka i Jan Drostowie - twórcy szkła prasowanego

Natura w szkle

Na koniec wspomnimy też o kwiatach, bo te czarują swoim pięknem i formą. Czasami ostre igiełki płatków, innym razem kształtne kule kwiatostanów, a czasem rozety przypominające te misternie wycięte z papieru, zachwycają. Wszystko to na dużym formacie 680 x 480 mm. Cena kalendarza: 149 zł w przedsprzedaży i regularna 169 zł.