Urodzinowa niespodzianka od IKEA. Właśnie wróciły sprzedażowe hity marki. GRATULERA to kolekcja vintage, która stanowi hołd dla ponadczasowego wzornictwa IKEA. Starannie dobrane meble i dodatki z lat 1950-1960, 1970-1980 i 1990-2000 będą pojawiały się w ofercie sklepu w trzech różnych odsłonach i trzech momentach roku. Pierwszą, sierpniową dostawę mamy już za sobą. Kolejne dwie już październiku i grudniu.

Co konkretnie powróci do sprzedaży? 

1950-1960 - POWRÓT KLASYKI
Projekty z tego okresu wyróżniają się nieco formalnym charakterem, a ciemniejsze drewno spotyka się w nich z klasycznymi liniami. W tej odsłonie pojawiły się już ręcznie wyplatany fotel GAGNET, wygodny fotel STRANDMON, lampa podłogowa KNÄSJÖ (wcześniej znana jako TRINETT), stolik LÖVBACKEN. 

1970-1980 - ZABAWNI ULUBIEŃCY
Jest odważnie, kolorowo i zabawnie. W październiku pojawią się między innymi: sofa KLIPPAN (jasnożółta,ogniście czerwonya i kobaltowa), piękny fotel z siatki RÅANE, kolorowe poszewki i dywany oraz lampa FÄRGSTARK. „W latach 80. Åsa Grey stworzyła dla IKEA kilka pięknych, kolorowych projektów. Była jedną z naszych sztandarowych, typowo skandynawskich projektantek. Na szczególną uwagę zasługują jej dywany i poduszki – są bardzo charakterystyczne dla tego okresu”. - Karin Gustavsson, Dyrektor Kreatywny IKEA

1990-2000 MINIMALISTYCZNE MUST-HAVE
To czas prostoty i minimalizmu, łączenia surowego, jasnego drewna ze skandynawskich lasów z graficznymi wzorami. „W latach 90. postanowiliśmy nadać naszym meblom bardziej naturalny charakter. Ikonami stały się rzeźbiarskie meble projektu Thomasa Sandella. Mała ławka z kółkami na jednym końcu i nogami na drugim była arcydziełem, które wzbudziło szerokie uznanie”, mówi Karin Gustavsson. W grudniu do sprzedaży trafią ponownie: fotel ALBACKEN, krzesło BJURÅN, drewniane koniki FINANSIELL, stolik kawowy i ławka ze schowkiem z kolekcji IKEA PS 1995.