Dziś każdy może robić zdjęcia, choćby aparatem w telefonie. Jeśli jednak marzysz o tym, by zająć się fotografią na poważnie lub chcesz po prostu robić ładniejsze zdjęcia, warto sięgnąć po książki o fotografii. Które z nich najlepiej przeczytać kiedy dopiero stawiasz pierwsze kroki w tej dziedzinie? Sprawdź nasze propozycje.

„O fotografii”, Susan Sontag

Książka „ O fotografii”, napisana przez Susan Sontag, przez wielu uznawana jest za najważniejszą książkę dotyczącą tego tematu, którą każdy początkujący fotograf powinien przeczytać. Pozycja ta została wydana po raz pierwszy w Stanach Zjednoczonych w latach 70. XX wieku, jednak jej treść wciąż pozostaje aktualna.

Warto podkreślić, że nie jest to typowa książka do nauki fotografii. Dzieło Sontag to zbiór esejów, w których autorka wnikliwie analizuje funkcje i znaczenie fotografii we współczesnym świecie. Przytacza pisma filozofów i literatów, analizuje prace znanych fotografów, szuka powiązań miedzy fotografią a malarstwem. A wszystko po to, by pomóc młodym fotografom zrozumieć istotę ich pracy.

To książka, która pozwala zastanowić się nieco głębiej nad funkcją i sensem robienia zdjęć, interakcją jaka zachodzi pomiędzy fotografem a fotografowaną osoba lub obiektem, rolą zdjęć w codziennym życiu, czy miejscem fotografii wśród sztuk pięknych. Zrozumienie tych zagadnień jest kluczowe dla dalszego rozwoju każdego, młodego fotografa.

 „Ekspozycja bez tajemnic”, Bryan Peterson

To pozycja, która zaliczana jest do najlepszych książek o fotografii jakie zostały kiedykolwiek wydane. Tylko w naszym kraju sprzedało się kilkadziesiąt tysięcy egzemplarzy. To dobra książka dla początkujących pasjonatów fotografii, jak i dla osób bardziej zaawansowanych.

"Ekspozycja bez tajemnic" pozwala zrozumieć zagadnienie odpowiedniej ekspozycji, które ma duży wpływ na jakość zdjęć. Autor uczy jak zamrozić ruch, uzyskać ostrość lub efekt rozmycia tła czy w jaki sposób odpowiednio wydobyć kontrasty z fotografowanej sceny.

Czytelnik otrzymuje solidną dawkę niezbędnej wiedzy o tym jak wykorzystywać oświetlenie podczas robienia zdjęcia, a także o używaniu lampy błyskowej, filtrów, czy przesłony. Wszystkie poruszane przez autora zagadnienia zostały zilustrowane fotografiami.

„60 pomysłów na lepsze zdjęcia”, David du Chemin

Praca Davida de Chemina, to świetna książka o fotografii dla początkujących, jednak nie jest poradnik w typowym tego słowa znaczeniu. To raczej swego rodzaju zbiór ćwiczeń, które mają pomóc czytelnikowi w znalezieniu własnego stylu.

Autor w 60 krótkich lekcjach pokazuje techniczne aspekty pracy fotografa. Znajdziemy tu wiele praktycznych wskazówek dotyczących ustawiania aparatu czy podstawowe reguły tworzenia kompozycji.

Największą zaletą tej pozycji jest jednak nie tyle praktyczna wiedza, co liczne, bardzo różnorodne propozycje ćwiczeń, które zachęcają do podejmowania własnych poszukiwań i odkrywania swojego indywidualnego stylu jako fotografa.

„Fotografia zbliżeniowa”, Michael Freeman

"Fotografia Zbliżeniowa" Freemana, to dobra książka o fotografii dla zaawansowanych, ale osoby początkujące też mogą sporo skorzystać z przytoczonych przez autora rad. Książka skupia się tylko na jednym z bardzo wielu zagadnień z obszaru fotografii. Dzięki temu temat potraktowany jest wyczerpująco.

Pozycja ta poświęcona jest fotografowaniu przyrody z niedużych odległości. Autor pokazuje jak w fascynujący sposób przedstawić to, co zazwyczaj umyka naszym oczom. Dowiadujemy się jak wydobywać z otaczającego nas świata i zwyczajnych, wydawałoby się codziennych obiektów i zjawisk, ciekawe szczegóły i rejestrować je w taki sposób, by uzyskać jak najlepszy efekt.

Autor porusza zarówno temat komponowania martwej natury, jak i zdjęć mikroskopowych. Znajdziemy tu bardzo dużo przydatnych wskazówek na temat oświetlenia i kompozycji, ale też całą masę sztuczek i trików, których zastosowanie pomoże uzyskać jak najlepsze zdjęcie.

„Sekrety Mistrza Fotografii Cyfrowej”, Scott Kelby

Lekcje Scotta Kelby’ego to doskonała książka dla fotografa, który dopiero stawia swoje pierwsze kroki z aparatem cyfrowym. Zawarta w niej wiedza pomoże uniknąć najczęściej popełnianych błędów i da solidne podstawy do dalszego zgłębiania sztuki robienia zdjęć.

Z poradnika Kelby'ego można się dowiedzieć jak w poprawny sposób fotografować ludzi, przedmioty czy zjawiska w różnych sytuacjach, niezależnie od pogody czy oświetlenia, a także jak nadać zdjęciom odpowiedni kontrast czy wydobyć ostrość.

Książka napisana jest w swobodnym stylu, a porady są bardzo różnorodne, więc każdy może z nich wyciągnąć coś dla siebie. Nie trzeba aspirować do bycia profesjonalnym fotografem, żeby sięgnąć po tą pozycję. Warto ją przeczytać, by robić lepsze zdjęcia na co dzień.

„Uchwycić moment”, Joe McNally

To dobra książka o fotografii dla nieco bardziej zaawansowanych osób, które dysponują profesjonalnym sprzętem. Światowej sławy fotograf, John McNally zawarł w niej wiedzę, którą przekazuje swoim uczniom podczas warsztatów.

Autor zdradza tajniki swojego warsztatu i sztuczki, które sam wypracował przez lata. Można poznać techniki stosowania oświetlenia poza studiem, zgłębić temat tworzenia portretów środowiskowych i nauczyć się wielu innych zagadnień, które pomogą idealnie uchwycić ten właściwy moment. 

Każde opisywane zagadnienie uzupełnione jest niesamowitym zdjęciem, które oddaje opisaną technikę. Książka jest niezwykle inspirująca i skutecznie motywuje do ćwiczeń, własnych eksperymentów i poszukiwania niebanalnych rozwiązań.

Przedstawione powyżej książki to doskonałe pozycje przybliżające temat fotografii w klasycznym wydaniu. Dziś, w XXI wieku, kiedy robienie zdjęć smartfonami stało się powszechne, warto też sięgnąć po profesjonalną literaturę, która szczegółowo wyjaśnia wiele technik i uczy coraz lepszego robienia zdjęć za pomocą telefonu.