Książek i albumów o architekturze jest na rynku całe mnóstwo. Przybywa też takich, które można poczytać i pooglądać z całą rodziną, także z najmłodszymi jej przedstawicielami. Jeśli Wasze dzieci uwielbiają budować domki z piasku i klocków, a na dodatek wykazują zainteresowanie budynkami wokół siebie to mamy dla Was kilka książkowych pozycji, które z pewnością spodobają się maluchom.

1. Miastonauci, Tytus Brzozowski, cena ok. 30 zł

Wyjątkowa publikacja przedstawiająca podróż chłopca i pingwina po baśniowym świecie pełnym odniesień do architektury polskich miast. Znajdziemy tu wątki z Warszawy, Krakowa, Gdańska, Poznania, Wrocławia, Szczecina, Lublina i Torunia. To wielkoformatowa książka obrazkowa (art-book) z twardego kartonu. Ilustracje przepiękne!

2. D.O.M.E.K., Aleksandra i Daniel Mizielińscy, około 40 zł

Pomysłowa i zabawna książka, z której młodzi czytelnicy dowiedzą się, jak bardzo różne mogą być ludzkie domy i jak fascynującą sztuką jest architektura. Tu znajdziecie słynne domy i słynne nazwiska.

3. Oto jest Rzym, Miroslav Šašek, cena około 30 zł

Pięknie ilustrowana książka (podobnie jak i pozostałe z serii o Paryżu, Londynie, Nowym Jorku, Monachium) pokazująca najpiękniejsze zabytki wiecznego miasta. Jeśli wybieracie się na wakacje do Włoch koniecznie podsuńcie swoim dzieciakom do poczytania!

4.  Młody Frank. Architekt, Frank Viva, około 30 złotych

Znany ilustrator Franka Viva oczami małego Franka pokazuje dzieciom zawód architekta. Książkę wydało MoMA – Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Yorku.

5. Architekturki, Marlena Happach, cena ponad 200 zł

Pięknie wydana przez Muzeum Powstania Warszawskiego książka typu pop-up o architekturze Warszawy. W środku między innymi Rotunda, Most Świętokrzyski, Sejm RP oraz Stadion Narodowy. Majstersztyk!

6. Ignaś Kitek, architekt, Andrea Beaty,, cena około 30 zł

Przygody małego architekta Ignasia wciągną nie tylko tych zainteresowanych budownictwem. Poznajcie chłopca, który wznosi budowle z najdziwniejszych tworzyw. Bardzo inspirująca lektura!

7. Nowy Jork, Piżamorama, Leblond Michael, Bertrand Frederique, cena około 35 zł

Ta książka przypomina starą technikę animacji "ombro cinema", opartą na ciekawej iluzji optycznej. Dołączona do książki folia ożywia ilustracje pełne nowojorskich budowli. Po mieście, które nigdy nie zasypia podróżuje chłopiec w piżamce, a my razem z nim. Z tej serii wydano także książeczkę o Paryżu.