Piękno kryształów podbija serca wciąż nowych fanów. Specjalnie dla nich, ale też dla wszystkich zainteresowanych tradycyjnym rzemiosłem i wyrobem szkła, na terenie Huty Julia w Piechowicach (Dolny Śląsk) powstało Krystalium. Interaktywne centrum edukacyjne poświęcone szkłu kryształowemu zabiera zwiedzających w podróż do przeszłości i zaprasza do eksperymentowania ze szkłem. W przystępny sposób wyjaśnia fizyczne i optyczne zagadnienia związane z samym materiałem. 

- W hucie możemy obserwować unikalny ręczny proces wytwarzania kryształów, w Krystalium natomiast mamy czas by poznać historię szkła, ludzi, którzy ją tworzyli i przeróżne kryształowe ciekawostki. Możemy przejść przez zachwycającą ławicę szklanych ryb, zobaczyć jak świeci w ciemności szkło uranowe lub wywołać piękny efekt tęczy. Wszystko po to, żeby przybliżyć zwiedzającym naturę i piękno szkła produkowanego do dzisiaj w Karkonoszach - tłumaczy Bartosz Browarny, dyrektor ds. marketingu Huty Julia. 

Fragment kolekcji Krystalium obejmuje także czasy PRL, a więc czas, w którym kryształy niewątpliwie miały swoje pięć minut. Dla wielu gości ta ekspozycja to powrót do beztroskiego dzieciństwa i widoku meblościanek z charakterystycznymi wazonami, misami i bombonierami. Na ekspozycji zobaczymy również produkty współczesne, które zachwycają funkcjonalnością i designem. 
Krystalium otwarte jest dla zwiedzających codziennie w godzinach 9.00-17.00. Obowiązują bilety, dzieci do lat 3 zwiedzają za darmo.