Krata to najbardziej klasyczny z motywów, który zagościł we wnętrzach na dobre. Użycie kratki wymaga jednak pewnego namysłu, ale efekt może być spektakularny. Nic tak nie dodaje wnętrzom przytulności, ciepła, rustykalnego klimatu jak krata, a przy tym elegancji i bezpretensjonalnego charakteru. Tartan, czyli szkocka krata, kratka Vichy, Burberry to te najbardziej popularne i rozpoznawalne. 

Kratka sprawdzi się we wnętrzach w stylu rustykalnym, angielskim, francuskim i coraz bardziej popularna staje się we wnętrzach minimalistycznych i skandynawskich jako czarno-biały motyw outline

Klasyczna, wyrazista dobrze komponuje się z innymi motywami jak kwiaty czy wzory geometryczne, ale ten rodzaj połączenia wymaga namysłu i umiaru. Wielokolorowa krata pojawia się na tapetach, tkaninach obiciowych, dywanach, kocach, poduszkach i przedmiotach dekoracyjnych. Powiększona, przeskalowana kratka XL będzie dobrze wyglądała na pościeli, a nawet ścianie, a mniejsza Vichy na ceramice i akcesoriach kuchennych. 

Kratkę najłatwiej zestawić z jednobarwnym tłem lub połączyć mniejszą i wiekszą w podobnych kolorach. Dla bardziej odważnych zerezerwowane są połączenia różnych kolorów i wielkości krat np.: na poduszkach, kocu, obiciu fotela.

Kratka we wnętrzach - w roli głównej - galeria>>