Problem zanieczyszczonego powietrza w Krakowie znany jest nie od dziś. Miasto stara się aktywnie walczyć ze smogiem. Od września na terenie miasta obowiązuje całkowity zakaz stosowania paliw stałych. Natomiast przy ulicy Pawiej, wokół inwestycji High5ive pojawił się właśnie pierwszy fragment ekologicznego chodnika. Na 150-metrowym odcinku Skanska w porozumieniu z Zarządem Dróg Miasta Krakowa układa deptak, który sam oczyści powietrze ze spalin. To tak zwany zielony beton. Podobny chodnik firma ułożyła także w Warszawie. Pisaliśmy Wam o tym TUTAJ

Jak to działa? Dzięki zastosowaniu specjalnej mieszkanki betonu i promieniom słonecznym na powierzchni płyty betonowej dochodzi do redukcji szkodliwych dla ludzi związków pochodzących ze spalin samochodowych (między innymi dwutlenku azotu). Szkodliwe cząstki NOx są rozkładane na neutralne związki, nieszkodliwe, podobne do stosowanych przy nawożeniu roślin. 

Problem smogu dotyka największych polskich miast, w których realizujemy swoje inwestycje biurowe. Nasi koledzy ze Skanska przetestowali „zielony beton” wraz z partnerami naukowymi w Warszawie, potwierdzając jego skuteczność w warunkach miejskich. High5ive powstaje w ścisłym centrum Krakowa, a my zawsze staramy się dać naszymi inwestycjami coś więcej najbliższej okolicy i mieszkańcom. Dzięki „zielonemu betonowi” będziemy mogli dołożyć cegiełkę do walki ze smogiem w Krakowie – podkreśla Marcin Pędrak, menadżer projektu w spółce biurowej Skanska.