Celem festiwalu Art in Architecture jest zachęcenie inwestorów, architektów i architektów wnętrz do współpracy z artystami, a przez to promocja idei szerszego wprowadzenia sztuki do przestrzeni prywatnej, publicznej i obiektów komercyjnych. Konkurs skierowany jest do wszystkich trzech stron biorących udział w realizacji wnętrza/obiektu prywatnego lub komercyjnego – inwestora, architekta i artysty, którym udało się razem stworzyć unikatową przestrzeń i uchwycić ideę festiwalu. 
Wręczenie laureatom konkursu statuetek Złotego Leonarda odbyło się 7 grudnia 2021 r. w budynku Zachęty. Wśród obecnych gości pojawiło się jury w składzie dr Józef Chwedorowicz – Dyrektor Festiwalu; arch. wnętrz Aleksander Jankowski – JIO - Jankowski i Oprychał Pracownia Projektowa; ach. wnętrz Joanna Kulczyńska –Kulczyński Architekt; arch. Katarzyna Kuo Stolarska – Kuoo Architects; Agnieszka Leszczyńska- Mieczkowska – artystka, projektantka, historyk sztuki, wystawiennik oraz arch. Przemo Łukasik – Medusagroup. Nad wynikami konkursu pracowało jednak większe grono ekspertów, wśród nich arch. Witold Dudek – APA Wojciechowski Architekci; Piotr Kroenke – wieloletni dyrektor GTC; Aleksander Roszkowski – artysta malarz oraz Oskar Zięta – architekt/artysta, prezes Zieta Studio. Gośćmi specjalnymi były Redaktor Naczelna Elle Decoration – Małgorzata Szczepańska oraz Aneta Konowrocka z Cosentino, będącego mecenasem wydarzenia. 

Kategoria Mieszkanie/dom

W kategorii Mieszkanie/dom wygrał projekt wnętrza domu autorstwa pracowni PULVA Adama Pulwickiego zrealizowany dla inwestora prywatnego. Jednym z podstawowych założeń projektu było połączenie architektury i sztuki jako wzajemnie uzupełniających się elementów. Monochromatyczne wnętrze wzbogacają świadomie dobrane obrazy w tonacjach czerwieni, żółci, a nawet ciemnych różów i fioletów, które pojawiają się w malarstwie Katarzyny Zygadlewicz. Ważnym i świadomie wprowadzonym elementem przestrzeni są też rzeźby Tomasza Górnickiego, które budują dialog z otoczeniem. 
Wyróżnienie zdobyła zaś pracownia mow.design studio - Weronika Król i Marta Żebrowska za realizację wnętrze domu w Hiszpanii dla inwestora prywatnego. Dom choć zlokalizowany zagranicą jest pełen polskich akcentów - rzeźby Karola Wyciska i Mateusza Góralczyka oraz obrazy Andrzeja Kozyry i Jerzego Kenara, wspaniale dopełniają wnętrze, sprawiając, że polska sztuka i wzornictwo nie odbiegają od światowego poziomu.

Kategoria Przestrzeń publiczna

W kategorii Przestrzeń publiczna miejsce pierwsze zajęli Maciej Siuda Pracownia i Urząd Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy za projekt wnętrz Szkoły Podstawowa nr 399 wraz z zespołem przedszkolnym w Warszawie. Projekt od wczesnego etapu powstawał we współpracy z artystkami Moniką Sosnowską i Katarzyną Przezwańską, co pozwoliło na wkomponowanie prac artystycznych jako integralnych części budynku. Sosnowska kontynuuje charakterystyczną dla jej twórczości pracę z dekonstrukcją elementów architektury. Przezwańska pracując na makiecie budynku i analizując lokalne otoczenie przyrodnicze, opracowała kolory i strukturę elewacji oraz wnętrz. W efekcie powstały prace, które współtworzą atmosferę i materialność budynku, będąc jego nierozerwalną częścią, a nie dekoracyjnym dodatkiem.
Wyróżnienia zaś zostało przyznane pracowni NArchitekTURA - Bartoszowi Haduch, Michałowi Haduch i Łukaszowi Marjańskiem oraz Muzeum Narodowemu w Krakowie za aranżację wystawy „Hokusai. Wędrując...", która jest próbą wykreowania w ramach sal muzealnych przestrzeni na pograniczu sztuki, architektury i natury. Oprócz wyjątkowych drzeworytów Katsushiki Hokusaia (1760-1849), inspiracją dla projektu były motywy zakorzenione w japońskiej tradycji, kulturze i estetyce.

Kategoria Biuro

Kolejną kategorią, w jakiej przyznano nagrody, było Biuro. Tu wygrał projekt biura Echo Investment w Warszawie autorstwa Pracowni MIXD. Projekt ten bezpośrednio nawiązuje do charakteru działalności inwestora. Rolę dekoracji w całym biurze pełnią prace polskich artystów (Martyny Berger, Nikodema Szpunara, Macieja Błaźniaka) oraz międzynarodowej grupy architektów zrzeszonych przez serwis Desplans. Część z tych grafik jest artystyczną interpretacją obiektów wzniesionych przez Echo Investment i została wykonana specjalnie na potrzeby tego biura. Rozmieszczono je według ściśle przemyślanego klucza. 
Wyróżnienie zaś zdobyła pracownia Poco Design, Patrycja Suszek-Rączkowska oraz inwestor Jacek Kulczycki OTO Film za projekt wnętrz biurowych dla firmy OTO Film z muralami autorstwa Moniki Prus. Projekt ten to nowe spojrzenie na przestrzeń biurową. Szeroka na 5m i wysoka na niespełna 3,5m ściana pokryta mikrocementem została oddana w ręce muralistki Moniki Prus. Plątanina czarnych strukturalnych linii z mocnymi plamami koloru tworzy nieoczywiste, dynamiczne sylwetki postaci. Mamy wrażenie burzy mózgów, bez której nie istnieje praca twórcza tak obecna w kreatywnej branży. 

Kategoria Hotele

Ostatnią z ocenianych kategorii był Hotel. Pierwsze miejsce zajęła tu również pracownia MIXD z inwestorem Grupą Accor, tym razem za wnętrza hotelu Ibis Styles Sarajewo z serią murali autorstwa Karola Banacha. Jako motyw przewodni projektu wykorzystano olimpiadę zimową 1984 roku – wydarzenie, które z ogromną nostalgią wspominają do dziś mieszkańcy Sarajewa. Seria murali autorstwa Karola Banacha w typowy dla artysty ciepły, pogodny i pełen poczucia humoru sposób przedstawia lokalne krajobrazy i ludzi spędzających czas na uprawianiu sportów zimowych. Prace te znakomicie współgrają z przewodnim tematem projektu hotelu i oddają emocjonalny stosunek mieszkańców Sarajewa do tego wydarzenia.
Wyróżnienie otrzymali Małgorzata i Wojciech Żółtowscy z pracowni Manufaktura69 za hotel Galery69. W przestrzeni wspólnej hotelu każdy centymetr powierzchni pełni rolę wystawienniczą dla obrazów Małgosi vel Meggy Bernhardt oraz wykonanych wspólnie z Wojtkiem rzeźb. Jest tu również kilka prac przyjaciół artystów - Jana Pruskiego, Roberta Listwana, Henryka Cześnika. W gablotach zaś biżuteria wykonana przez Tomasza Żółtowskiego oraz unikatowe suknie projektantki Isabelli Cremer.

Nagroda specjalna

Specjalne wyróżnienie od Redaktor Naczelnej Elle Decoration Małgorzaty Szczepańskiej w kategorii Przestrzeń Publiczna zdobyła KOZA NOSTRA Studio Sp. z o.o. za wystawę “Sztuka dwudziestolecia międzywojennego - art déco” poświęconą Pamięci prof. Ireny Huml w Muzeum Mazowieckim w Płocku.

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.