Na warszawskiej Cytadeli trwają w tej chwili budowy dwóch obiektów: Muzeum Wojska Polskiego oraz Muzeum Historii Polski (według projektu pracowni WXCA). Kompleks ma być jednym z największych i najnowocześniejszych tego rodzaju obiektów w Europie. Otwarcie planowane jest na 2020 rok. Tymczasem rozstrzygnięto konkurs na koncepcję ekspozycji Muzeum Wojska Polskiego. Zwyciężył pomysł pracowni NM architekci (w składzie: Tomasz Marciniewicz, Zuzanna Szpocińska, Jerzy Grochulski). Pracownia otrzymała pierwszą nagrodę w wysokości 180 tysięcy złotych i zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki. 

Nasza praca charakteryzuje się przede wszystkim poszanowaniem kontekstu, czyli muzeum, które jest budowane teraz na Cytadeli Warszawskiej. Projekt ma taki charakter trochę mistyczny, z jak najmniejszą ilością światła, by pokazać trochę półmroku, tajemniczości związanej z wojskowością też. Wyszliśmy z założenia, że takie wielkie muzea mają bardzo dużo eksponatów, które po jakimś czasie męczą widza i nie jest w stanie wszystkiego w skupieniu obejrzeć. Z założenia ma to więc być muzeum, do którego się będzie przychodziło po kilka razy i nadal ma zaskakiwać. - tak o koncepcji opowiada Tomasz Marciniewicz. 

Wizualizacje obejrzycie w naszej galerii. Jak się Wam podoba taki pomysł na ciekawe zagospodarowanie przestrzeni muzealnej?