Nagrody w tegorocznym  konkursie MŁODZI NA START przyznane. Jury w składzie: Małgorzata Szczepańska - nasza redaktor naczelna, Ewa Janczukowicz-Cichosz – kierownik Centrum Designu Gdynia, Ewa Gołębiowska – dyrektor Zamku Cieszyn, Ryszard Balcerkiewicz – członek zarządu Noti, Marek Adamczewski – projektant, wykładowca akademicki, Tomasz Augustyniak – projektant wydało werdykt 7 lipca podczas wernisażu pokonkursowego. Główną nagrodę 10 tysięcy złotych wygrał Kacper Kunicki za swój projekt stół Sneda, II miejsce ex aequo i nagrodę 5 tysięcy złotych otrzymały Aleksandra Szewc z projektem 90 stopni i Jagoda Nowak-Bieganowska za projekt Ukojenie. Zwycięzcy oprócz nagród pieniężnych od ELLE Decoration otrzymali także fotel projektu Modzelewskiego RM58 ufundowany przez partnera konkursu MŁODZI NA START - Domotekę. Nagrodę specjalną - rozmowę z redaktor naczelną ELLE Decoration i jej publikację w magazynie otrzymała Katarzyna Mazurek za projekt PiggyB 2.0. Kinga Pawlik za projekt zestawu krzeseł IDO została zaproszona do firmy Noti przez Prezesa Zarządu - Ryszarda Balcerkiewicza.

Nagrodzone projekty:
Stół Senda, Kacper Kunicki;
Stół zaprojektowany do salonu z dużymi przeszklonymi drzwiami z widokiem na ogród. Ten kontekst podyktował skośny kształt blatu i geometrię nóg, która zmienia się w ciekawy sposób w zależności od kierunku obserwacji,

90 stopni, Aleksandra Szewc;
Projekt lampy łączący właściwości folii polaryzacyjnej z technologią LED. Poprzez obrót dysku użytkownik może decydować o intensywności światła, zmieniając nastrój panujący w pomieszczeniu. Jest to możliwe dzięki użyciu folii polaryzacyjnej. W dobie digitalizacji i coraz większego oddalenia od fizycznej interakcji z przedmiotami, 90° pozwala przywrócić zanikający kontakt użytkownika z fizycznym produktem.

Ukojenie, Jagoda Nowak-Bieganowska;
Ten zestaw ma każdego dnia przypominać, żeby poświęcić trochę czasu dla siebie i posłuchać własnych myśli. Rozszerzający się ku dołowi kształt przywodzi na myśl silne oparcie – karafka nie stoi spięta na baczność, jej masa spływa miękko, zgodnie z grawitacją. Wcięcie w górnej partii buduje atmosferę bliskiego kontaktu, pozwala metaforycznie dotknąć wnętrza naczynia. Dwie szklanki są powtórzeniem cech karafki. Choć różnią się kształtem, pasują do siebie, uzupełniają się. 

PiggyB 2.0, Katarzyna Mazurek;
Hołd złożony tradycyjnej śwince skarbonce. Niedookreślony, płynny kształt oscyluje pomiędzy dziecięcym rysunkiem a organiczną formą, przywodząc na myśl wspomnienia z dzieciństwa. PiggyB w pierwotnej wersji nie posiadała otwarcia, żeby podkreślić, że moment wydobycia zawartości jest równoznaczny ze zniszczeniem ceramicznej skarbonki. Wersja 2.0 posiada jednak otwór z zamknięciem w postaci korkowego ryjka, żeby nie łamać serc użytkowników.

Krzesła IDO, Kinga Pawlik;
Zestaw krzeseł do restauracji zrealizowany we współpracy z firmą Fameg. Tworzą go proste krzesła wykonane z drewna bukowego. Lekka konstrukcja o łatwych do czyszczenia powierzchniach umożliwia układanie krzeseł jedno na drugim. Niewielka ilość elementów konstrukcyjnych krzesła, połączonych ze sobą w niewidoczny sposób, zapewnia jego lekkość, odpowiednią sztywność i wytrzymałość. Zestaw składa się obecnie z krzeseł w wersji tapicerowanej i lakierowanej oraz fotela z podłokietnikami. 

Raz jeszcze gratulujemy!

Wystawę pokonkursową MŁODZI NA START można oglądać w ramach Gdynia Design Days w Pomorskim w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym do 14 lipca. Wstęp jest bezpłatny.

Mecenasami konkursu MŁODZI NA START są Miasto Gdynia, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny i Centrum Designu. Partnerem wydarzenia jest Zamek Cieszyn i DOMOTEKA, a Patronami Medialnymi są: ELLE, Domo+, Chilli Zet, designteka.pl i PLN Design.