Kolor roku 2023 według Pantone: Viva Magenta

Grudzień to tradycyjnie czas, w którym Instytut Pantone ujawnia wiodący kolor nadchodzącego roku. Wczoraj  podczas targów Art Basel w Miami poznaliśmy Kolor roku 2023 według Pantone. To Viva Magenta (18-1750), wibrujący odcień przygaszonej czerwieni, w którym można dopatrzeć się zarówno ciepłych jak i zimnych tonów. Eksperci Pantone podkreślają, że Viva Magenta jest barwą odważną, potężną i wzmacniającą. Ta nowa czerwień emanuje czystą radością, zachęca do eksperymentowania i wyrażania siebie bez ograniczeń. Jej elektryzujący odcień i żywiołowość  ma zapowiadać radosny czas, szczególnie w odniesieniu do ostatnich, dość trudnych lat. Przypomnimy tylko, że kolorem 2020 był klasyczny niebieski, a 2021 szarość w połączeniu z cytrynową żółcią. 

 

Kolor roku 2022 według Pantone: Very Peri. Niebieski wpadający w fiolet

Viva Magenta daje siłę

- W dobie technologii staramy się czerpać inspirację z natury i tego, co prawdziwe. PANTONE 18-1750 Viva Magenta wywodzi się z rodziny czerwonych kolorów i jest inspirowany czerwienią koszenili, jednego z najcenniejszych, a zarazem najsilniejszych barwników naturalnych znanych na świecie. PANTONE 18-1750 Viva Magenta ponownie łączy nas z pierwotną materią. Przywołując siły natury, Viva Magenta pobudza naszego ducha, pomagając nam budować naszą wewnętrzną siłę - mówi Leatrice Eiseman, Dyrektor Wykonawczy Instytutu Kolorów Pantone

Kolor roku 2019 Pantone - Living Coral

Wybór koloru roku

Jak przebiega proces wyboru koloru roku? W Instytucie Pantone od lat zajmuje się nim zespół ekspertów. Śledzą i dogłębnie analizują trendy, oglądają najnowsze seriale, filmy i teledyski, patrzą na to, co dzieje się w świecie sztuki i na wybiegach domów mody, sprawdzają nowinki kulinarne, najmodniejsze podróżnicze destynacje, odwiedzają targi designu i technologii. Na podstawie reaserchu co rok dokonują wyboru. Ogłoszenie koloru roku poprzedza przypomnienie barw, które były wybierane w latach wcześniejszych.