Chyba wszyscy wiemy, jak istotną rolę w naszym codziennym życiu i funkcjonowaniu odgrywa sen. Warto zatem zadbać o to, aby ten odpoczynek był jak najbardziej jakościowy. Składa się na to wiele czynników, a jednym z nich jest chociażby dobranie odpowiedniej kołdry. Być może część z Was słyszała o tzw. kołdrze obciążeniowej. W tym artykule opowiemy Wam dokładniej czym ona jest, jakie ma zastosowania i jak dobrać odpowiednią kołdrę obciążeniową dla siebie. 

Czym jest kołdra obciążeniowa?

Kołdrę obciążeniową nazywa się też inaczej sensoryczną. Ma ona głównie na celu ułatwiać nam zasypianie. Wygląda jak zwyczajna kołdra, różni się od niej jednak wypełnieniem. Zazwyczaj środek kołdry obciążeniowej wypełniony jest szklanym granulatem lub naturalnym żwirkiem o owalnym kształcie. To zapewnia odpowiednie obciążenie. Stosowanie takiej kołdry jest zalecane najczęściej rodzicom, których dzieci wymagały terapii integracji sensorycznej. Jednak od jakiegoś czasu z tego typu kołder korzystają coraz częściej także dorośli, którzy mają szereg dolegliwości, związanych z przemęczeniem czy problemami z zasypianiem. 

 Pościel na lato. Te tkaniny podniosą komfort snu

Działanie kołdry obciążeniowej

Jak kołdra obciążeniowa ułatwia zasypianie? Ze względu na swoją większą wagę, wywiera mocniejszy nacisk na ciało. W pewien sposób “przyciska” je do materaca. Ma to za zadanie naśladować techniki terapeutyczne, odpowiadające m.in. za propriocepcję. Dzięki temu, otrzymujemy reakcję ze strony układu nerwowego, wyrównuje się poziom neuroprzekaźników. W efekcie pojawia się poprawa nastroju, złagodzenie bólu, a co za tym idzie - lepsza jakość snu. To idealne rozwiązanie dla osób borykających się z chorobami, takimi jak: ADHD, zespół Tourette’a, czy autyzm.  Kołdra obciążeniowa znajduje także zastosowanie u ludzi, żyjących w ciągłym stresie i zmagających się z bezsennością. Przed zakupem takiej kołdry zaleca się jednak konsultację z lekarzem. 

Jak dobrać kołdrę obciążeniową?

Tak jak wyżej wspominaliśmy, najlepiej skonsultować się ze specjalistą. Kołdry dobieramy patrząc nie tylko na rozmiar łóżka, ale także spore znaczenie ma tutaj masa naszego ciała. Według badań, mówi się, że waga kołdry powinna wynosić ok. 10 procent masy ciała dorosłego człowieka i 10-15 procent masy ciała dziecka.  nieodpowiednio dobrana kołdra obciążeniowa nie spełni swojego zadania.