Klimatyzacja w domu to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. Instalacja tego typu zapewnia komfort i dostarcza upragnionego chłodu w upalne dni. Domowa klimatyzacja usprawni przepływ powietrza i je oczyści, co jest sporą zaletą zwłaszcza w dużych miastach. Ile kosztuje montaż takiego urządzenia? Jakie są wady i zalety klimatyzacji w domu?

Klimatyzacja - jak działa?

Klimatyzacja w domu to spore udogodnienie, zapewniające komfortową dla ludzkiego organizmu regulację temperatury oraz stały przepływ powietrza. Urządzenie to działa trochę jak lodówka, posiada bowiem dwa wymienniki ciepła, pomiędzy którymi krąży powietrze.

Klimatyzacja domowa pobiera powietrze z otoczenia, a następnie za pomocą czynnika ochładzającego i specjalnych mechanizmów obniża jego temperaturę. W trakcie tego procesu powietrze przechodzi dodatkowo przez filtry. Dzięki temu ochłodzone cząsteczki, wyrzucane przez wentylator są o wiele czystsze, a jakość powietrza w całym pomieszczeniu znacząco się poprawia.

Jak założyć klimatyzację w domu?

Klimatyzacja w domu, do niedawna kojarzona z luksusem obecnie staje się już standardem. Montaż tego urządzenia może być kosztowny i kłopotliwy, zwłaszcza jeśli mieszkasz w bloku lub zabytkowej kamienicy. W takim przypadku musisz w pierwszej kolejności pozyskać od spółdzielni zgody na umieszczenie klimatyzatora na elewacji lub balkonie.

Kolejnym etapem będzie wybór odpowiadającego twoim potrzebom urządzenia. Najpopularniejsze i zdecydowanie najbardziej wydajne są klimatyzatory typu split. Wymagają one jednak umieszczenia elementu cyrkulującego powietrze na zewnątrz budynku.

Klimatyzatory ścienne, przysufitowe lub monoblok sprawdzą się wszędzie tam, gdzie możliwości założenia zewnętrznych elementów są ograniczone. Mają one o wiele mniejszą wydajność, ale są za to tańsze i o wiele łatwiejsze w montażu. Urządzenia tego typu świetnie sprawdzą się w pojedynczych pokojach lub niewielkich mieszkaniach.

Montaż klimatyzacji nie zawsze musi być kosztowny lub przeprowadzany na własną rękę. Przy wyborze firmy warto postawić na kompleksowe usługi i znaleźć wykonawcę, który w cenie urządzenia przeprowadzi również jego instalację.

Klimatyzacja w domu i mieszkaniu - zalety

Klimatyzacja w domu staje się coraz bardziej powszechna, głównie ze względu na ocieplenie klimatu oraz obniżenie cen samych urządzeń. Rozwiązanie to generuje dodatkowe koszty, ale zapewnia komfortowe warunki i wpływa na podwyższenie standardu życia. Jakie są zalety klimatyzacji domowej?

Urządzenie to wpływa nie tylko na temperaturę, ale również jakość powietrza. Umieszczone wewnątrz klimatyzatora filtry dodatkowo oczyszczają cząsteczki tlenu. Dzięki temu jakość powietrza znacząco się poprawia, a to przekłada się na mniejszą liczbę przeziębień i ogólny wzrost samopoczucia.

Klimatyzacja zapewnia stałą cyrkulację powietrza (zwłaszcza dotyczy to modeli z montowanymi na zewnątrz elementami). Wiele modeli wyposażonych jest dodatkowo w jonizatory i nawilżacze powietrza. Dzięki nim masz możliwość dostosowania warunków panujących wewnątrz domu do swoich aktualnych potrzeb.

Dobry klimatyzator eliminuje problem rozwoju bakterii i grzybów, częsty zwłaszcza w starszych i źle ocieplonych mieszkaniach. Posiadając to urządzenie nie musisz więc martwić się o rozwój drobnoustrojów.

Montując w domu klimatyzator nie musisz także wietrzyć pomieszczeń, ponieważ robi on to za ciebie. Możesz więc pozwolić sobie na zakup okien nieotwieranych, które są o wiele tańsze niż standardowe modele. Jednocześnie możesz mieć pewność, że wybór ten nie odbije się na zdrowiu i dobrym samopoczuciu zarówno twoim, jak i reszty domowników.

Klimatyzacja w domu i mieszkaniu - wady

Montaż domowej klimatyzacji wiąże się ze znacznym zwiększeniem komfortu przebywania w mieszkaniu, jednak ma również swoje wady. Głównym minusem posiadania tego typu urządzenia są oczywiście koszta - zarówno montażu, jak i później eksploatacji. Decydując się na klimatyzację, należy więc liczyć się ze znaczną podwyżką opłat za energię elektryczną oraz koniecznością jej regularnego czyszczenia.

Klimatyzatory, które nie są wyposażone w jonizację i nawilżanie mogą wysuszać powietrze wewnątrz pomieszczeń. To z kolei może prowadzić do podrażnień i infekcji błon śluzowych. Jest to spora wada, ponieważ długotrwałe użytkowanie takiego urządzenia może mieć bezpośredni wpływ na pogorszenie się stanu zdrowia wszystkich domowników. Przy zakupie klimatyzatora warto zwrócić uwagę na to, czy posiada on te dodatkowe elementy i ewentualnie dokupić osobne urządzenia, spełniające brakujące funkcje.

Klimatyzatory wymagają regularnego czyszczenia i konserwacji, najlepiej co sezon. W innym przypadku wewnątrz urządzenia mogą zalęgnąć się grzyby i drobnoustroje, zwłaszcza jeśli stoi ono nieużywane przez jakiś czas (np. całą zimę). Wymiana filtrów i oczyszczenie elementów wewnętrznych zapobiegną namnażaniu się bakterii, jednak nie każdy jest w stanie zrobić to samodzielnie.

Wynajęcie osoby zajmującej się czyszczeniem klimatyzacji wiąże się z kosztami, które trzeba ponosić co roku. Podjęcie się konserwacji urządzenia na własną rękę również wiąże się z wydatkami. Konieczne jest zakupienie filtrów, dedykowanych przez producenta oraz specjalnego preparatu do czyszczenia klimatyzacji.

Klimatyzacja w domu i mieszkaniu - cena

Klimatyzator w domu to przydatny gadżet, szczególnie w trakcie męczących letnich upałów. Zakup i montaż takiego urządzenia to inwestycja na lata. Dobry klimatyzator jest w stanie znacząco poprawić jakość powietrza i wpływa pozytywnie na komfort życia. Ile kosztuje takie urządzenie?

Klimatyzatory domowe są obecnie dostępne w o wiele bardziej przystępnych cenach, niż jeszcze kilka lat temu. Za urządzenie montowane na stałe (z zewnętrznym elementem) zapłacisz od 1000 zł w górę. Zdecydowanie tańsze są klimatyzatory przenośne, np. monoblokowe. Taki gadżet możesz nabyć nawet za 500 zł, choć oczywiście będzie to najuboższa jego wersja.

Jak odgrzybiać i czyścić klimatyzację w domu?

Klimatyzacja domowa ma swoje zalety, ale również i wady. Jedną z nich jest konieczność regularnej konserwacji i odgrzybiania urządzenia. Można zatrudnić w tym celu firmę, zajmującą się czyszczeniem tego typu urządzeń lub zrobić to samodzielnie. Jak odgrzybić i oczyścić klimatyzację w domu?

Elementem mającym największy wpływ na jakość powietrza w mieszkaniu jest filtr. Warto go czyścić nawet co 1-2 miesiące. Aby to zrobić, należy delikatnie zdjąć obudowę i wyciągnąć ten element, a następnie umyć go wodą z mydłem lub płynem do naczyń i spłukać pod bieżącą wodą. Warto przy okazji wyczyścić również tackę na skropliny, ponieważ jest to idealne miejsce do namnażania się drobnoustrojów.

Oczyszczanie elementów wewnętrznych warto zlecić fachowcowi, choć można oczywiście zrobić to samodzielnie. Głównym sygnałem do tego, że klimatyzacja wymaga odgrzybienia jest nieprzyjemny zapach, wydobywający się z urządzenia po jego uruchomieniu. Aby samodzielnie pozbyć się drobnoustrojów, należy kupić specjalny preparat do czyszczenia klimatyzatora (najlepiej dedykowany przez producenta), a następnie spsikać nim wewnętrzne elementy. Po zastosowaniu chemikaliów należy dokładnie wywietrzyć pomieszczenie.

Inną sprawdzoną metodą czyszczenia klimatyzacji jest ozonowanie. Aby je przeprowadzić, należy posiadać specjalne urządzenie przeznaczone w tym celu - ozonator. Jego zakup to jednak spory wydatek, na który nie każdy może sobie pozwolić. W takiej sytuacji warto zorientować się, czy w twojej okolicy jest firma oferująca usługę ozonowania klimatyzacji.