Ten duński klasyk powstał w 1958 roku. Zaprojektował go słynny Arne Jacobsen specjalnie dla hotelu Royal w Kopenhadze. Jego kształt miał pasować do charakteru hotelowego budynku. Wpisywało się to w teorię Jacobsena o integrowaniu wzornictwa i architektury. Podobno projektant wykonał pierwowzór Egg Chair z gliny w swoim własnym garażu. Może dlatego właśnie fotel przypomina nieco swoją sylwetką nowoczesną rzeźbę?
Oryginalne krzesło produkowane jest do dziś przez markę Republic of Fritz Hansen. Składa się z aluminiowego szkieletu, specjalnej pianki i obicia w tkaninie lub skórze. Egg Chair jest podobno bardzo wygodne. W tym przypominającym jajo fotelu można się "zapaść" i odrobinę skryć przed światem. Skorzystanie z dodatkowego podnóżka zapewnia pełny relaks.
Zarówno w latach pięćdziesiątych jak i obecnie Egg Chair kosztował i kosztuje małą fortunę. Ceny zaczynają się od około 25 tysięcy złotych i rosną w górę w zależności od zastosowanego obicia. Sporo tych foteli jest niestety podrabianych. O oryginał wprawdzie dość trudno, ale gdy już taki znajdziemy, możemy być pewni jego znakomitej jakości. Trzeba przyznać, że Egg Chair prezentuje się wyjątkowo dostojnie i ma  uniwersalny charakter. Na filmiku zobaczycie proces jego powstawania.