Kilim to ozdobna tkanina sporządzana na wełnianej lub lnianej osnowie przy pomocy specjalnego warsztatu. Przeplatane nici mogą tworzyć różne wzory, a tkanina jest dwustronna. Jednostronny wzór mamy zaś na gobelinie. Wiesza się je zazwyczaj na ścianach lub używa do przykrycia mebli. Technika używana do robienia tych ozdobnych tkanin liczy sobie tysiące lat. Słynne arrasy i kilimy nieodmiennie zachwycają. Obecnie zaś świętujemy triumfalny powrót do wnętrz makatek i kilimów w proste, geometryczne wzory, w paski i z frędzlami.

Wełniane makatki, często zawieszone na drewnianych patyczkach, świetnie wpisują się w klimat etno we wnętrzach. Ręczne wykonanie sprawia, że tkaniny różnią sie od siebie i tym samym nadają pomieszczeniom indywidualny rys. Do tego takie kilimki sprawiają, że pokój nabiera przytulności i ciepła.

Tkane makatki na ścianę pojawiły się w ofercie wielu sklepów. Zobaczcie najpiękniejsze z nich w naszej galerii. Nie są tanie, ale trzeba pamiętać o tym, że to ręczna, misterna robota i utkanie dywaniku zabiera dużo czasu. Sporo pięknych makatek znaleźliśmy także na instagramie. Jeśli podobają się Wam tkane kilimki z pewnością bedziecie zachwyceni pracami od @brosha_me, @jadzialenart, @aaakotkidwa, czy @jillianbassstudio. Przy instagramowych poszukiwaniach warto sprawdzić takie hashtagi jak: #wovenwallhanging, #makatka, #krosnotkackie, #wallhanging.

Tkactwa można też spróbować samemu. Proste krosno jest łatwe do zrobienia, a czynność przeplatania nitek podobno bardzo relaksuje. Wymaga jednak czasu i cierpliwosci.