Kartki wielkanocne DIY (czyli robione ręcznie) mogą stać się niezwykle udanym upominkiem, a samo ich tworzenie przyjemnością (i nie mamy tu na myśli tylko najmłodszych artystów). Nie trzeba skończyć ASP, ani być mistrzem w robótkach ręcznych, by wyczarować piękną, wiosenną kartkę. Jeśli jeszcze nie masz pomysłu jak może ona wyglądać, przejrzyj naszą galerię inspiracji!

Kartki wielkanocne ręcznie robione DIY - jak je wykonać?

Zabierając się za swoją pierwszą w życiu kartkę wielkanocną, musisz najpierw zastanowić się jaki efekt chcesz uzyskać. Jeśli zależy Ci na czymś wiosennym i pastelowym, powinnaś zaopatrzyć się w kolorowe papiery, taśmy, wstążki i tekturki. Pamiętaj, że nawet ładny papierek po cukierku albo opakowanie perfum, może stać się inspiracją do stworzenia małego dzieła. Przydadzą się też nożyczki, dobry klej (polecamy ten na gorąco) oraz linijka. Nie zaszkodzi poszperać w starych guzikach i perełkach. W sklepach można kupić teraz małe zestawy gotowych pomponików, samoprzylepnych oczek. Można wykorzystać korale, kawałki ozdobnych wstążek.

Warto również wybrać się do pasmanterii po mulinę albo tasiemkę (zawiąż ją na kokardkę i przyklej) i sklepu papierniczego w celu zakupienia kolorowego, sztywnego papieru. W specjalistycznych sklepach dla plastyków znajdziesz w ofercie papiery z wytłoczonymi kwiatami, z nadrukowanymi zajączkami, transparentne albo takie, które przypominają retro tapetę. Dobra wiadomość jest taka, że wcale nie musisz kupować całej ryzy papieru w esy-floresy. Ekskluzywne papiery sprzedawane są na sztuki - jedna kartka to koszt rzędu 2-3 zł.

Jeśli już zaopatrzysz się we wszystkie potrzebne materiały, czas zdecydować się na konkretny wzór wielkanocnej, ręcznie robionej kartki. Możesz po prostu powycinać zajączki, kurczaki lub jajka z ładnych papierów i stworzyć z nich kompozycje. Dobrym trikiem jest wycięcie kilku prostokątów lub kwadratów (w zależności od kształtu kartki) z różnych papierów i naklejanie ich jedna na drugą, tak by stworzyły efekt ramek. Możesz też dokleić kawałek waty do kształtu króliczka i uzyskasz zabawny efekt puszystego ogonka.

W sieci znajdziesz mnóstwo poradników dla początkujących adeptów kaligrafii. Z nimi łatwiej będzie Ci wykonać odręczny, oryginalny napis "Wesołych Świąt" za pomocą specjalnego piórka albo zwykłego markera. 

 Kartki wielkanocne DIY – grafika komputerowa

Idąc z duchem czasu możesz wykonać kartkę wielkanocną w programie graficznym. Świetnie sprawdzą się programy wektorowe (CorelDRAW, Illustrator). Obrysujesz tam kształty kojarzące się z Wielkanocą, wypełnisz je kolorem i dodasz podpis. Możesz też zrobić kolaż z różnych obrazków wyszukanych w Internecie. Jeśli nie jesteś mistrzem Photoshopa z pomocą przyjdą Ci internetowe tutoriale. Po stworzeniu swojej interpretacji graficznej kartek, wydrukuj ją na papierze kredowym.

Gotową kartkę przewiąż białym sznurkiem, włóż do pastelowej koperty i wyślij pocztą! Uśmiech bliskiej osoby po otrzymaniu ręcznie robionej kartki gwarantowany!

Wielkanocne ozdoby z papieru

Miłym dodatkiem do samodzielnie wykonanych kartek wielkanocnych będą wielkanocne ozdoby z papieru. Przy pomocy nożyczek, kolorowych arkuszy, sznurka i kleju możesz zrobić wiosenne girlandy, proporczyki czy wiosenne kwiatki.

 

Karki wielkanocne wzory – zobacz GALERIĘ >>