Kamelia: charakterystyka i odmiany

Kamelia pochodzi z górzystych terenów Chin i Japonii. Jest rośliną dobrze znoszącą chłód, której przepiękne kwiaty wyglądem nieco przypominają róże. Niestety nie należy ona do roślin łatwych w uprawie, dlatego nie poleca się jej początkującym ogrodnikom. W poniższym artykule krok po kroku wyjaśniamy, jak zadbać o kamelię, by cieszyć się nią jak najdłużej.

 

Kamelia ma wzniesiony pokrój i zależnie od odmiany wydaje kwiaty pełne lub półpełne. Najczęściej są one różowe, białe lub czerwone, choć zdarzają się również okazy dwukolorowe. Liście kamelii są wiecznie zielone. Zależnie od naszych potrzeb możemy zdecydować się na odmiany wczesne (które w szklarniach mogą zacząć kwitnąć już zimą) lub późne, które są szczególnie polecane do uprawy na tarasie.

 

Kamelia japońska cieszy się zdecydowanie największą popularnością. To zimozielony krzew, który w naturze może osiągać aż 10 metrów wysokości, jednak odmiany ozdobne, które trzymamy na swoich tarasach, zazwyczaj nie rosną na więcej niż 2 lub 3 metry. Ma gęsty, wzniesiony pokrój i zaczyna kwitnąć już zimą, dlatego chętnie sadzona jest przez miłośników wczesnych roślin, w towarzystwie takich kwiatów jak przebiśniegi czy krokusy.

Kamelia w doniczce

Kamelia ma wygórowane wymagania, jeśli chodzi o podłoże. Najczęściej do jej uprawy poleca się specjalną ziemię przeznaczoną dla kamelii, choć równie dobrze sprawdzi się ta dla różaneczników lub hortensji. Donicę powinniśmy ustawić w miejscu, do którego Słońce dociera jedynie przez połowę dnia. Upewnij się, że ziemia ma delikatnie kwaśny odczyn.

 

Kamelia jest niezwykle wrażliwa na zmiany temperatury, co stanowi poważny problem, biorąc pod uwagę, że największy wybór tych roślin mamy właśnie zimą. Koniecznie upewnij się, że sprzedawca odpowiednio zabezpieczył roślinę przed chłodem (na przykład owijając ją papierem). Po przyniesieniu jej do domu powinniśmy zaczekać z odpakowywaniem jej nawet do 2 godzin. Na początku poleca się zostawić ją w chłodnym pomieszczeniu i stopniowo przyzwyczajać do zmian temperatury. 

 

Kamelie nie lubią upałów. Możemy śmiało wystawić je na zewnątrz, gdy miną pierwsze przymrozki, jednak pozostawienie ich na nasłonecznionym balkonie w środku lata może do doprowadzić do obumarcia rośliny. 

Kamelia w ogrodzie

Kamelia w ogrodzie może być niezwykle trudna do utrzymania, ponieważ jest ona bardzo wrażliwa na warunki atmosferyczne, a posadzenie jej na rabacie uniemożliwia przeniesienie rośliny do domu w razie potrzeby. Jeśli jednak mimo to zdecydujesz się podjąć próbę uprawy kamelii w ogrodzie, upewnij się, że ziemia jest żyzna, próchnicza i przepuszczalna o lekko kwaśnym odczynie.

 

Kamelia powinna być dobrze osłonięta od wiatru i znajdować się w półcieniu, dlatego dobrym pomysłem może być posadzenie jej w pobliżu górujących nad nią drzew, na przykład akacji.

Jak pielęgnować kamelie?

Kamelia powinna mieć stale wilgotne podłoże, które będziemy utrzymywać na tym samym poziomie nawodnienia przez cały rok. Tak jak w przypadku prymulek, powinniśmy od czasu do czasu ją zraszać, jednak kamelie są o wiele bardziej wymagające w tej kwestii. Pamiętaj, aby do tych zabiegów koniecznie używać miękkiej wody. 

 

Nawożenie kamelii powinno odbywać się raz w tygodniu od lutego aż do sierpnia. Należy do tego celu sięgnąć po specjalny płynny nawóz dla kamelii. Pamiętaj, że są to wyjątkowo delikatne rośliny, dlatego najczęściej poleca się, aby nawóz rozcieńczyć bardziej, niż podaje producent na opakowaniu. W drugiej połowie lata przestajemy zasilać roślinę, aby nie pobudzić zbytnio wzrostu przed okresem wegetacji.

 

Innym zabiegiem pielęgnacyjnym, który możesz chcieć wykonać, jest cięcie odmładzające, które pomoże nam uzyskać pożądany kształt. Należy wykonywać je co kilka lat. Pamiętaj, że powinno ono mieć miejsce po zakończeniu okresu kwitnienia. Najczęściej poleca się, aby podczas zabiegu wycinać krzyżujące się pędy boczne, które niepotrzebnie zagęszczają roślinę. Oprócz tego, co 2 lub 3 lata powinniśmy przesadzić kamelię do nieco większej donicy. Najlepiej jest robić to późną wiosną po zakończeniu okresu kwitnienia. Przygotowując nowe podłoże, nie zapomnij, by na dno donicy wysypać warstwę drenażu. 

Zimowanie kamelii

Zimowanie kamelii ogrodowych może okazać się nie lada wyzwaniem. Optymalna dla nich temperatura to między 5 a 10 st. Celsjusza, dlatego przezimowanie krzewu w gruncie może bardzo łatwo skończyć niepowodzeniem nawet przy najlepszej ochronie. Jednak jeśli jesteśmy posiadaczami okazu w donicy, sprawa jest o wiele prostsza.

 

Kamelia powinna pozostać na zewnątrz tak długo, jak to tylko możliwe. Dzięki temu w kolejnym sezonie wegetacyjnym pąki będą się lepiej rozwijać. Gdy nastaną pierwsze przymrozki, powinniśmy przenieść donicę w jasne i chłodne pomieszczenie (około 10 st. C.), gdzie krzew będzie mógł przezimować. Nie zapominaj o regularnym podlewaniu! Ziemia nie może wyschnąć, ponieważ doprowadziłoby to do obumarcia rośliny. Ponownie możemy wystawić ją na balkon lub taras już od marca.

Kamelia: symbolika

Kamelia symbolizuje długowieczność i jest życzeniem długiego i zdrowego życia. Jednocześnie też jest mocno związana z symboliką funeralną - niekiedy zmarłych chowa się z bukietem kamelii, które mają oznaczać, że choć ich ciało umarło, to dusza wciąż żyje po śmierci. Podobną symbolikę mają chryzantemy lub aksamitki, którymi ozdabiane są groby podczas Święta Zmarłych w Meksyku.

 

Kamelia, prawdopodobnie dzięki swojemu podobieństwu do róży, jest też symbolem pasji i miłości. Z jej pomocą możemy bez słów uczynić bardzo poważne wyznanie obdarowywanej osobie. Tym bardziej że stanowią one też synonim doskonałości - bukiet kamelii oznacza, że uważamy kogoś za chodzący ideał.