W czasach coraz to nowych kryzysów i wyzwań przyszłość jest jednym z najbardziej problematycznych – i pociągających zarazem – tematów. Co możemy zrobić, by była lepsza i czy zamiast jedynie przepowiadać przyszłość możemy ją wspólnie zaprojektować? To pytania, które postawili sobie organizatorzy Łódź Design Festival. Razem z niezwykłymi postaciami ze świata designu i architektury postarają się odpowiedzieć na nie podczas tegorocznej edycji wydarzenia, która ruszy już 18 maja. Już po raz 17. poprzemysłowa przestrzeń Łodzi stanie się miejscem tętniącym polskim (i nie tylko) designem. W dniach 18-28 maja w ramach ŁDF 2023 w Fabryce Sztuki odbędą się wystawy, wykłady, warsztaty oraz porywające rozmowy, w których udział wezmą uznani polscy artyści, projektanci, architekci i teoretycy designu. Motyw tegorocznej edycji to „Future Perfect”.

Pomiędzy utopią a dystopią

Nie zaprojektujemy jednak lepszej przyszłości, jeśli wcześniej nie będziemy mogli jej sobie wyobrazić. To właśnie pod znakiem jej rozmaitych wyobrażeń odbędą się główne wystawy prezentowane podczas Łódź Design Festival 2023 – „Człowiek plus” i „Futuropolis”.
„Człowiek plus” to refleksja nad wyzwaniami, jakie niesie ze sobą projektowanie nowych technologii polepszających sprawność i możliwości biologiczne naszych ciał. Jednym z eksponatów pokazywanych na wystawie będzie „Trzeci kciuk”, praca projektantki Dani Clode. Wydrukowany w 3D z elastycznych materiałów obiekt to w pełni funkcjonalny, noszony na dłoni dodatkowy kciuk, który pozwala na wykonywanie nietypowych zadań i poprawę zdolności manualnych.

„Niezwykłe połączenie designu, inżynierii i psychologii sprawia, że "Trzeci kciuk" jest nie tylko eksperymentem związanym z augmentacją ludzkiego ciała, ale także inspirującym rozważaniem na temat granic ludzkiej percepcji. Ten eksponat kieruje naszą uwagę ku przyszłości, w której harmonijne połączenie człowieka i technologii pozwoli na nowe formy ekspresji, a może nawet zmiany w sposobie, w jaki myślimy o samych sobie i o naszych możliwościach” – mówi Michał Piernikowski, dyrektor Łódź Design Festival.

„Futuropolis”

Nad przyszłością zastanowimy się także w kontekście miast, w których żyjemy. Wyobrażenia miast idealnych – także te pochodzące z minionych już epok – oraz ich odbicie w praktyce przedstawi wystawa „Futuropolis”. Pokazane zostaną najbardziej śmiałe, choć zarazem mocno osadzone w realiach projekty wzorowych dzielnic i całych metropolii. Jak zmieniały się problemy miast i jak przeciwstawiano się im w przeszłości? Czy można znaleźć w nich genezę współczesnych koncepcji takich jak smart city czy miasto 15-minutowe? Jak zapowiadają organizatorzy, wszystkie te perspektywy mogą rzucić nowe światło na dzisiejsze bolączki urbanistyczne.

„Miejskie legendy - słownik łodzianizmów”

Jak zawsze inspirującym kontekstem dla wydarzenia będzie sama Łódź i jej unikatowa tożsamość. Tym bardziej, że miasto w tym roku obchodzi swoje 600-lecie! Na wystawie „Miejskie legendy - słownik łodzianizmów” zostaną pokazane prace odwołujące się do legend związanych z miastem włókniarek. Pisany za pomocą obrazów „Słownik miejskich legend” pokazuje, że aby powstało miasto, potrzeba czegoś więcej niż tylko budynków i ulic – potrzebna jest wspólnota, budowana również poprzez opowieści, wspólnie przeżywane i odczuwane historie. Wystawa, ucząc i bawiąc zarazem, przekazuje wiedzę o niezwykłej historii, architekturze i kulturze miasta oraz jego mieszkańcach.

Nowe perspektywy projektowe i najlepsze polskie produkty

Łódź Design Festival to także stałe elementy programu: konkurs make me! i plebiscyt must have.
Pierwszy z nich, czyli make me!, to międzynarodowy konkurs organizowany z myślą o wschodzących projektantach. Na konkurs zgłoszono 171 prac m.in. z Polski, Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii, Ukrainy czy Węgier. Na podstawie zgłoszeń jury konkursowe wybrało 25 projektów finałowych, które wyróżniały prekursorstwo, eksperymenty formalne i technologiczne czy też wrażliwość na palące społeczne problemy. Zwycięzcy zostaną przedstawieni 18 maja podczas gali otwierającej tegoroczną edycję Łódź Design Festival, a wszystkie prace finałowe będzie można oglądać na wystawie „Laboratorium Innowacji” aż do zamknięcia wydarzenia.

Zobacz także: Nadzieje polskiego designu. Znamy laureatów plebiscytu must have 2023 w ramach ŁDF

Z kolei plebiscyt must have i towarzysząca mu wystawa to niezwykły przegląd polskiego designu. Plebiscyt już od ponad dekady nagradza najlepsze produkty wykonane przez rodzimych projektantów i producentów. To także przyznawany corocznie swoisty znak jakości i niezależna, prestiżowa rekomendacja dla samych konsumentów. Wszystkie wyróżnione w danym roku produkty prezentowane są podczas wystawy finałowej, będącej niezwykłą panoramą współczesnej polskiej sztuki projektowej.

Archiblok

Jednym ze stałych elementów programowych Łódź Design Festival jest też Archiblok. Jak zawsze jego tematem będą aktualne zagadnienia związane z architekturą i miastem. Tym razem organizatorzy zachęcą, by spojrzeć na nie z przez pryzmat przyszłości – w myśl tegorocznego motywu – jako wyzwanie i zadanie dla nas, współczesnych. Tak jak w poprzednich latach, tak i w tym roku gospodarzem wydarzenia będzie znany reportażysta, felietonista i fotograf, Filip Springer. Wśród jego gości – prelegentów i prelegentek Archibloku – znaleźli się reprezentanci różnych dziedzin i perspektyw w zakresie architektury: pisarka i antropolożka kultury Olga Drenda, historyczka architektury Aleksandra Kędziorek, architekt i znawca nowych technologii Adrian Krężlik, pisarz i krytyk architektury Grzegorz Piątek oraz architektka i urbanistka Agata Twardoch. 28 maja wygłoszą oni prezentacje, po których tradycyjnie przyjdzie czas na wspólną, porywającą dyskusję.