Ciepłe barwy ziemi, miękkie tkaniny i nowa porcelana do celebrowania wspólnych chwil pod dachem - to przepis IKEA na nadchodzącą jesień. Jakie nowości pojawią się w sklepach już w październiku? Sprawdziliśmy. 

Miłośnicy tradycyjnej zastawy znajdą coś dla siebie. Porcelanowa kolekcja naczyń obiadowych UPPLAGA wykonana jest w budzącym nostalgię, rustykalnym stylu. Naczynia zdobią kwiatowe motywy. Rośliny pojawią się także na tkaninach. Poduszka ÅLANDSROT ozdobiona została kwiatowym wzorem w tulipany z 1889 r. zaczerpniętym z Musée de l’Impression sur Étoffes (Muzeum Drukowanych Tkanin) w Miluzie we Francji. Tkanina poduszki wykonana jest w 40% z bawełny pochodzącej z bardziej zrównoważonych źródeł i w 60% z poliestru z recyklingu. Jeśli od tradycyjnych wzorów bardziej wolimy jednak te inspirowane orientem, możemy sięgnąć po poszewkę TILLTALANDE z wyszywanymi ręcznie przez rzemieślników z Jordanii i Syrii wzorami wielbłądów oraz palm.
Do sklepów trafi również limitowana kolekcja tekstyliów, akcesoriów i dekoracji DEKORERA. Kolekcja powstała z inspiracji dziełami mistrzów malarstwa, takich jak Rembrandt, Vermeer i Hals i jest połączeniem bogatej kolorystyki z tradycyjnym, skandynawskim rzemiosłem. Sztukę do wnętrza możemy wprowadzić np. za pomocą tac, nawiązujących do obrazów Vermeera i Da Vinci – mogą posłużyć jako dekoracje ścian albo taca do podawania kawy.  

Wśród nowości jest też seria koszy LUSTIGKURRE wykonana z włókien łodygi nipy krzewinkowej - pochodzącej z Południowo-Wschodniej Azji. Liście używane są głównie do produkcji dachów, ale łodygi nie mają wartości handlowej. Dzięki ich wykorzystaniu, rolnicy uzyskają dodatkowy dochód i zachętę do sadzenia szybko rosnących roślin, które chronią glebę przed erozją.