Feeria barw w ogrodzie jesienią? To całkiem możliwe. Rośliny potrafią zachować dla nas kolorowe lato na dłużej. Oczywiście ich kwitnienie w dużej mierze uzależnione jest od aury, ilości opadów i temperatury. Doradzamy, które jesienne kwiaty ogrodowe warto posadzić i w jaki sposób o nie dbać.

Jesienne kwiaty ogrodowe – kolorowe astry - marcinki

Marcinki to jedna z najpopularniejszych bylin. Różne odmiany astrów różnią się od siebie wielkością, ale największe rozmiary (do 2 metrów) osiągają marcinki nowoangielskie. Między innymi dlatego warto sadzić je za innymi kwiatami. Aby zachwycać się kępami różowych, fioletowych, niebieskich i białych kwiatów warto posadzić je w wilgotnej, zasobnej w próchnicę ziemi. W suchych miejscach marcinki są bardziej podatne na choroby. Warto rozsadzać je co kilka sezonów.

Jesienne kwiaty ogrodowe - okazały powojnik tangucki

Chociaż osiąga rozmiary do 5 metrów nie jest szczególnie wymagającą rośliną. Ważne, by nie rósł na podmokłej ziemi. Powojnik tangucki zadowoli się półcieniem i słonecznym stanowiskiem, jest odporny na suszę. Niezwykle ciekawa jest odmiana Bill McKenzie. Bylina cieszy oczy owocostanami  i kwiatami od czerwca do późnej jesieni.

Jesienne kwiaty ogrodowe - kopułowy rozchodnik okazały

Rozchodnik okazały zachwyca regularnymi kształtami, szczególnie pięknie wyglądają te okazy przypominające kopuły. Krzew osiąga wysokość do 60 cm, a latem zachwyca pełnymi miętowo zielonymi liśćmi. Kwitnie dopiero w sierpniu, pąki kwiatów można spotkać nawet zimą. Pokryte szronem gałązki wyglądają nietuzinkowo i niezwykle oryginalnie. Co ciekawe, krzewinkę mogą uprawiać osoby nie mające wielkiego doświadczenia. Nie jest wymagającym kwiatem, wystarczy mu słoneczne stanowisko. Dawniej oryginalnie wyglądające byliny wykorzystywano w kuchni, do przygotowywania posiłków.

Jesienne kwiaty ogrodowe - wyjątkowe rudbekie

Jesień to ulubiona pora roku rudbekii. Obsypane dużymi złocistymi kwiatami gałązki wyglądają bardzo romantycznie i zachwycają miłośników ogrodnictwa. Nie należą do szczególnie łamliwych, dzięki czemu świetnie nadają się do komponowania z nich bukietów. Kochają nasłonecznione stanowiska, dobrze odnajdują się też w nieco gorszych warunkach.

Jesienne kwiaty ogrodowe - klasyczne wrzosy

We wrześniu i październiku klasyczny wrzos prezentuje się najlepiej. Drobne fioletowe kwiatki pojawiają się wczesną jesienią, ale niektóre odmiany zachwycają głębokimi kolorami również nieco później. Roślina zwykle osiąga wysokość do 25 cm, można sadzić ją na skalniakach, w doniczkach i przesadzać bezpośrednio do gleby. Kwaśna, zasobna w próchnicę ziemia (do 5 pH) to jedyne wymaganie, jakie posiada. Wrzosom nie służą podmokłe tereny i duży mróz. Przed pierwszymi przymrozkami warto osłonić je gałązkami świerku lub włókniną. Dzięki temu zimą będzie znakomicie się prezentować.