Jerzy Skolimowski dla AS Ćmielów

O najnowszym projekcie Jerzego Skolimowskiego donosi właśnie Gutek Film. Reżyser z okazji premiery swojego filmu „IO" osobiście stworzył dekorację na figurce Osiołka zaprojektowanej przez Mieczysława Naruszewicza w 1960 roku. Każda forma posiada swój indywidualny numer oraz oznaczenie. "Numery te wpisywane są do spersonalizowanego certyfikatu, który jest nieodzownym elementem każdej figurki. Dochód z licytacji części figurek Osiołka zostanie przeznaczony na cele charytatywne. [...] Figurkę z podpisem Skolimowskiego będzie można oglądać 15 października 2022 w Żywym Muzeum Porcelany w Ćmielowie. Sprzedaż figurek Osiołka rusza w przyszłym tygodniu. Figurkę można też zobaczyć w krakowskim salonie firmowym AS Ćmielów przy ul. Starowiślnej 64." - czytamy w facebookowym poście Gutek Film. Firma da znać w osobnym poście o tym, kiedy zacznie się sprzedaż figurek sygnowanych Jerzy Skolimowski dla AS Ćmielów.

Osiołek Mieczysława Naruszewicza

Osiołek to słynna forma zaprojektowana przez Mieczysława Naruszewicza w 1960 roku. Naruszewicz tuż po wojnie studiował na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie (pracownia X. Dunikowskiego), a potem na ASP w Warszawie. Po dyplomie podjął pracę w  Instytucie Wzornictwa Przemysłowego. To wtedy powstało wiele projektów jego słynnych figurek, w tym osiołka. Więcej na temat ćmielowskich figurek usłyszycie w naszym podcascie Retrospekcja TUTAJ. 

IO

Zachęcamy też do obejrzenia najnowszego filmu Jerzego Skolimowskiego. TUTAJ znajdziecie jego recenzję autorstwa Ewy Stępień. "IO" to historia osiołka, który tuła się po wielu krajach w poszukiwaniu swojej pierwszej pani i lepszego życia. To ukłon w stronę Bressonowskiego "Na los szczęścia, Baltazarze".