Jean Nouvel - to zdecydowanie znane nazwisko w świecie architektury. Jego budynki przykuwają uwagę ciekawymi zestawieniami kolorystycznymi i iluminacjami. Te dwie cechy pozwoliły mu się wzbić na wyżyny współczesnej architektury i zdobyć jedną z najbardziej prestiżowych nagród w świecie designu.  Dziś na tapet bierzemy najsłynniejsze budowle stworzone przez Jeana Nouvela.

Jean Nouvel - miłośnik ascetycznego stylu

Proste, pozbawione ornamentów fasady ceni najbardziej. Przywiązuje do nich wielką wagę.  Urodzony w 1945 roku w Furmel we Francji Jean Nouvel marzył o tym, by zostać malarzem. Jednak rodzice nie podzielali jego fascynacji sztuką. Dlatego Jean zajął się bardziej "praktyczną" architekturą. Szybko został dostrzeżony przez Claude'a Parenta i Paula Virillio na jednym z prestiżowych konkursów, w których wziął udział. Zaproponował wtedy stworzenie nowoczesnych, inspirowanych różnymi kulturami budynków.

Jean Nouvel - wizjoner architektury

Współpraca z Françoisem Seigneurem, kultowym francuskim architektem, otworzyła mu wiele drzwi. Pod okiem mistrza tworzył proste szkice i równie niewyszukane gmachy. Beton i szkło w jego dłoniach stawały się delikatnymi, doskonałymi w obróbce surowcami. Zachwycały nietuzinkowym połączeniem formy i treści. Przez jakiś czas mężczyzna wymyślał eksponaty na paryskie Biennale, wielokrotnie uczestniczył też w debatach na temat kondycji francuskiej sztuki, by w końcu założyć związek zawodowy architektów. To w końcu on wpadł na pomysł odbudowy Les Halles, jednej z najbardziej zaniedbanych dzielnic Paryża. Kiedy na początku lat 80. zainicjował wernisaż architektury w tym mieście, niemal natychmiast stał się sławny. W wywiadach powtarzał: „Moje budynki są sławniejsze ode mnie”.

Jean Nouvel - najsłynniejsze realizacje mistrza

Wyzwalające, tajemnicze i szalenie ekscentryczne. Podobnych opinii na temat zaskakujących fasad zdobiących niejedno miasto pojawiało się coraz więcej. Projekt Instytutu Świata Arabskiego wypełniony nawiązującymi do sztuki islamu kratownicami sprawił, że nie musiał troszczyć się o zlecenia. Wieża Agbar w Barcelonie, teatr Gurthrie ze wspornikowym mostem w Minneapolis czy Filharmonia Paryska to tylko nieliczne znane rozwiązania, które uczyniły z Nouvela jednego z najbardziej rozpoznawalnych architektów świata. Inne intrygujące pomysły? Wiedeński Gazometr A (rewitalizacja), Monolit na Expo 0.2 w Szwajcarii i mieszcząca się w Nikozji Wieża 25.
Architekt od lat realizuje szalone, żywiołowe wizje. Wielopiętrowe siedziby Centrum Kulturalno - Kongresowego w Lucernie, Pałacu Sprawiedliwości w Nantes i Złoty Anioł, będący interesującym założeniem administracyjnym w czeskiej Pradze złożone z grubej tafli szkła i wysokich sufitów wyznaczają nowe trendy.

Jean Nouvel - nowoczesne podejście do architektury

Chociaż stworzył wiele intrygujących, pobudzających zmysły brył, w pamięci wielu zapisał się jako twórca szukający w tradycyjnej sztuce lekkości i prostoty. Nic dziwnego, że za najwspanialsze pomysły otrzymał nagrodę Pritzkera nazywanego Noblem w dziedzinie architektury.