Jaśminowiec: charakterystyka i odmiany

Jaśminowiec jest krzewem ozdobnym z rodziny hortensjowatych o opadających na ziemię zimozielonych liściach. Naturalnie występuje w Azji, Ameryce Północnej, na południu Europy i na Kaukazie. Należy wspomnieć, że nazwa jaśminowiec jest często stosowana zamiennie z “jaśmin”, powinniśmy jednak pamiętać, że wbrew temu, co mogłoby się wydawać, są to dwie różne rośliny. 

Jaśminowiec kwitnie od maja do lipca. Ma niewielkie, ząbkowane liście, które utrzymują się na roślinie i pozostają zielone przez cały rok. Jego drobne białe kwiaty mają bardzo charakterystyczną woń. Jaśminowiec osiąga około 3 do 4 metrów wysokości, jednak jego odmiany mogą różnić się między sobą zarówno wzrostem, jak i porą kwitnienia lub wybarwieniem kwiatów. Ten ozdobny krzew jest chętnie sadzony w ogrodach ze względu na swoje niewielkie wymagania i ogromne walory estetyczne. Kilka krzewów posadzonych obok siebie mogą stworzyć piękny żywopłot. Warto jednak wspomnieć, że niektóre z odmian jaśminowca mogą być nieco bardziej wymagające. 

Jaśminowiec - odmiany:

jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius);
jaśminowiec omszony (Philadelphus pubescens);
jaśminowiec Lemoine’a;
jaśminowiec plamisty.


Jaśminowiec jest rośliną, której nie przeszkadza zanieczyszczone powietrze, dlatego, podobnie jak jarzębina, jest często sadzony w miejskich parkach lub w pobliżu ruchliwych ulic. Dodatkowo słodki zapach jego kwiatów redukuje nieprzyjemną woń smogu. Jeśli chcesz zasadzić w swoim ogrodzie tę piękną i użyteczną roślinę, sprawdź, jakie ma wymagania. 

Jak i kiedy sadzić jaśminowiec?
Sadzenie jaśminowca jest wyjątkowo prostym zadaniem. Dobrze rozrośnięte krzewy możemy sadzić do gruntu kiedykolwiek w ciągu roku. Jedyne, o czym musimy pamiętać to, aby gleba nie była w tym czasie zmarznięta. Jedynie w przypadku dopiero co ukorzenionych sadzonek powinniśmy pilnować konkretnego terminu. Najlepiej zaczekać z przesadzeniem ich do ogrodu do momentu aż miną ostatnie nocne przymrozki. Innym dogodnym terminem na przesadzenie do gruntu młodych sadzonek jest jesień, jednak w tym wypadku warto okryć je na zimę warstwą ściółki.

Powinniśmy wykopać dołek o wymiarach ok. 30-40 cm w średnicy i 40-50 cm wysokości. Warto również z pomocą łopaty poruszyć ziemię dookoła, co ułatwi roślinom ukorzenienie się. Bryłę korzeniową powinniśmy delikatnie rozluźnić za pomocą dłoni. Jeśli jest wyjątkowo poplątana, nie zaszkodzi w kilku miejscach przeciąć ją sekatorem. Najważniejsza zasada to aby nie przesadzić jaśminowców zbyt głęboko - ich korzenie powinny znajdować się tuż pod powierzchnią ziemi. 

Uprawa jaśminowca

Jaśminowiec nie jest zbyt wymagającą rośliną, jednak jeśli chcesz zapewnić mu optymalne warunki, warto zastosować się do kilku podstawowych zasad. Preferuje on stanowiska słoneczne lub lekko zacienione. Pamiętaj, że niektóre z ozdobnych odmian są nieco bardziej wybredne, jeśli chodzi o podłoże. Wymagają żyznej ogrodowej i stale wilgotnej ziemi. Wokół rośliny warto zastosować ściółkowanie, które pozwala zatrzymać wilgoć wewnątrz gleby i zapobiega przesuszaniu się podłoża.

Rozmnażanie jaśminowca również nie powinno sprawić większych problemów. Nowe sadzonki można pozyskać poprzez oddzielanie odrostów korzeniowych albo poprzez pozyskiwanie sadzonek półzdrewniałych i zdrewniałych. Należy sadzić je do odpowiedniego substratu w szklarni lub inspekcie. Aby przyspieszyć rozrost korzeni i wzmocnić rośliny, warto zastosować ukorzeniacze. Podłoże, w którym rosną, powinno być stale wilgotne i zasilane nawozami. Jeśli chcemy, możemy zastosować też delikatne podgrzewanie sadzonek od spodu, co również wpłynie pozytywnie na szybkość ukorzeniania się - nie jest to jednak niezbędne. Młode jaśminowce możemy przesadzać do gruntu na początku sezonu wegetacyjnego.

Jak pielęgnować jaśminowiec?

Pielęgnacja jaśminowca sprowadza się przede wszystkim do niezbyt częstego podcinania go. Zabieg powinniśmy przeprowadzać po przekwitnięciu, raz na 2 lub 3 lata. Polega on na usunięciu najstarszych, zbytecznych gałęzi. Równie ważne jest regularne usuwanie odrostów korzeniowych, które wpłynie pozytywnie na wzmocnienie się rośliny. 

Jaśminowiec powinniśmy podlewać w czasie suszy. Również poza najgorętszym okresem lata, warto jedynie dopilnować, by ziemia nie wyschła zupełnie, ponieważ może spowodować to więdnięcie liści oraz pojawienie się mszyc. Jeżeli chodzi o nawozy, w zupełności wystarczy zasilić go raz w roku z pomocą wieloskładnikowego nawozu pobudzającego krzewienie.

Jaśminowiec ma jeszcze dwie wielkie zalety, które sprawiają, że nader chętnie jest on sądzony w naszych ogrodach. Po pierwsze, nie wymaga żadnej ochrony przed zimnem. Jest rośliną mrozoodporną i doskonale radzi sobie w ujemnych temperaturach. Po drugie, może być on przesadzony w dowolnym momencie. Świetnie adaptuje się do nowych warunków, a ryzyko, że zmarnieje na nowym stanowisku, jest minimalne.

Jaśminowiec: znaczenie

Jaśminowiec jest często mylony z jaśminem. Nic więc dziwnego, że w kulturze ludowej symboliczne znaczenie obu tych roślin jest do siebie bardzo podobne. Są one przede wszystkim utożsamiane z kobiecymi aspektami bóstw i bogów. Ich zniewalający, słodki zapach budzi często skojarzenia ze zmysłowością i erotyką. Trudno się dziwić, że kwiaty jaśminowca bywają często wykorzystywane w magii miłosnej. Jest jednym z najczęściej wymienianych składników różnych eliksirów. Równie często poleca się wykorzystanie go podczas odprawiania rytuałów mających ściągnąć do nas prawdziwe uczucie. 

Warto również wspomnieć o jego wyciszających właściwościach. Olejki i kadzidła o zapachu jaśminu polecane są osobom, które mają problemy z gniewem. Pomagają się wyciszyć i osiągnąć spokój. Z jego kojących właściwości mogą skorzystać też osoby nieśmiałe, którym jaśmin pomoże wzmocnić pewność siebie i poczuć się ze sobą dobrze.