Czerwone nadające się do jedzenia owoce i niezbyt wysoka korona drzewa. To najkrótsza charakterystyka jarzębiny, gatunku dającego sporo cienia i bardzo lubianego przez ptaki. Wygląda niezwykle ciekawie, a dzięki temu, że nie zajmuje dużo miejsca warto posadzić ją w ogrodzie. Może dlatego mawia się o niej, że jest drzewem wielkich możliwości. Jarzębina w ogrodzie - czy warto ją mieć? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Jarzębina w ogrodzie - drzewo chroniące od zła

Ogromnymi możliwościami krzewów po raz pierwszy zachwycili się Słowianie. To właśnie oni sadzili rośliny w pobliżu domów, dzięki czemu zapewniali sobie ochronę od zła. Jarzębowi pospolitemu przypisywano dużo dobrych cech, nawet małe sadzonki miały wielkie znaczenie, osłaniały przed nawałnicami i złymi duchami.

Jarzębina w ogrodzie - co warto wiedzieć?

Jarząb pospolity, roślina wywodząca się z grupy różowatych zwykle osiąga rozmiary 10 - 12 metrów. Delikatny wygląd zawdzięcza niezbyt dużym wydłużonym liściom, które jesienią zmieniają barwy. W maju drzewko zachwyca miododajnymi, białymi kwiatkami, jednak największą furorę jarzębina robi wczesną jesienią, gdy na gałązkach pojawiają się czerwone owoce będące przysmakiem niejednej sikorki, wróbla czy innego ptaka. Co ciekawe, cierpkie w smaku jagody nadają się do przetworów. Wystarczy poddać je obróbce termicznej, by zachwycać się nalewkami, dżemami, sokami i przecierami. Wspaniale komponują się z jabłkami, gruszkami, a nawet śliwkami.

Jarzębina w ogrodzie - uprawa, podlewanie i wymagania

Jeśli zdecydowałeś się na posadzenie jarzębiny wybierz dla niej dobre stanowisko. Drzewo rośnie szybko, pojedyncze okazy mogą przetrwać kilka dekad. Nie przepada za przesadzaniem, szybko się ukorzenia, ale w zamian może odwdzięczyć się dużymi plonami. Jest mrozoodporna i nie wymaga częstej pielęgnacji. Wspaniale rośnie na słonecznym stanowisku, dobrze znosi pół cień. Kocha bogate w próchnicę gleby, ale poradzi sobie też w gorszych warunkach. Porasta skalne urwiska, lasy i miejskie przestrzenie. Być może dlatego bywa często uprawiana w pobliżu parków, placów zabaw i terenach, gdzie rzadko pojawiają się inne krzewinki.

Jarzębina w ogrodzie - najpopularniejsze odmiany

Czerwone, różowe, a nawet fioletowe. Ilość kolorów owoców jarzębu potrafi zaskoczyć. Oprócz tradycyjnej odmiany uznaniem cieszą się gatunki Fastigiata i Pendula. Ich zwisające gałęzie zachwycają owocami nawet w trudno dostępnym terenie. Hitem ostatnich lat są jednak rośliny charakteryzujące się słodkimi, pozbawionymi goryczy jagodami. Jeśli marzysz o skosztowaniu podobnych owoców zdecyduj się na jedną z rosyjskich odmian, tj. Granatnaję, Krasavicę, Kubowaję, Likornaję, Miczurinskaję, Diesiertnaję albo Rubinowaję.