Wczoraj internet obiegły wiadomości o tym, jakoby kultowe ogród i willa Jardin Majorelle w Maroku były wystawione na sprzedaż. Fundacja Jardin Majorelle oficjalnie dementuje tę informację.

- Wbrew twierdzeniom niektórych mediów, które nie zostały zweryfikowane, ani Ogród Majorelle, ani żadna inna własność należąca do Fundacji Jardin Majorelle nie jest na sprzedaż. Fundacja Majorelle Garden (Ogród Majorelle) formalnie zaprzecza tej informacji - czytamy na stronie internetowej w komunikacie. 

Jardin Majorelle w Marrakeszu

Willa i ogród znane jako Jardin Majorelle znajdują się w Marrakeszu w Maroku przy Rue Yves St Laurent. Pierwszym właścicielem posiadłości był francuski malarz Jacques Majorelle. Zakochany w Maroku, osiadł tu na stałe. Na zakupionej w latach 20. ubiegłego wieku działce najpierw wybudował dom w tradycyjnym, mauretańskim stylu, potem zamówił u architekta Paula Sinoira projekt kubistycznej willi (niebieska elewacja to jej znak szczególny). Wokół budynków stworzył imponujący ogród (z kaktusami, jukkami, jaśminem, bugenwilliami, oleandrami i palmami). Jacques Majorelle zmarł w 1962 roku. W latach 80. niszczejącą posiadłość kupili Yves Saint-Laurent i Pierre Bergé. Projektanci przywrócili kobaltowej rezydencji wśród orientalnego ogrodu dawny blask. Yves Saint-Laurent odpoczywał tu zawsze po pokazach mody. Teraz Jardin Majorelle to atrakcja turystyczna. Bajkowe ogrody odwiedza rocznie nawet  ponad 700 tysięcy gości. Stąd już tylko krok do kolejnego obiektu związanego z Saint Laurentem - Musée Yves Saint Laurent.