Lampka na biurko to ważny element wystroju pokoju ucznia, studenta czy też osoby pracującej z domu. Odpowiednio oświetlony kącik do pracy pomoże w koncentracji, podniesie efektywność i sprawi, że nasz wzrok będzie bezpieczny. Oczywiście ważny jest też design. Bogata oferta sklepów z oświetleniem z pewnością ułatwi wybranie sprzętu pasującego do wnętrza stylem i kolorystyką. Dlatego dziś skupiamy się raczej na kwestiach technicznych.   

Jaką lampkę wybrać? 
Najlepiej lekką, która łatwo przenieść i zmodyfikować jej ustawienie dostosowując do bieżących potrzeb. Dobrze, by lampę można było regulować. Przyjmuje się, że powinna ona oświetlać cały blat z wysokości około 35 centymetrów. Kabel lampki powinien mieć przynajmniej 1,5 metra długości. 

Inspiracje: designerskie lampy

Jak ustawić lampkę na biurku?
Idealnie ustawiona lampka na biurko musi dobrze oświetlać blat roboczy. Źródła światła nie można zasłaniać ręką (na przykład podczas pisania czy rysowania), dlatego praworęczni ustawiają lampki po lewej stronie, a leworęczni odwrotnie. 

Na jakie źródło światła się zdecydować?
Ostatnio popularnym rozwiązaniem są lampki LED. Pobierają niewielką ilość energii, dodatkowo nie nagrzewają się jest to więc superbezpieczne rozwiązanie szczególnie w przypadku dzieci. Sporo jest też lampek z oprawami halogenowymi. Do pracy i nauki najlepiej wybrać światło zbliżone swą barwą do dziennego lub delikatnie cieplejsze (przedział 3000-4000 K).