Świąteczne skrzaty to niezwykle urokliwe dekoracje na święta Bożego Narodzenia. Ich obecność niemal od razu wprowadza do wnętrza barwny i pozytywny nastrój. Śmiało możemy pójść prostą drogą i kupić takiego skrzata w dowolnym sklepie. Musicie jednak przyznać jedno - nic nie daje takiej satysfakcji, jak ozdoby wykonane własnoręcznie. To świetny sposób na kreatywne spędzenie czasu oraz ciekawą zabawę, w szczególności dla tych najmłodszych. Z tego względu, przygotowaliśmy dla Was mały poradnik o tym, jak zrobić świątecznego skrzata samodzielnie. Jego wykonanie jest banalnie proste, a niezbędne do tego materiały z pewnością macie w swoich domach. Zapraszamy do lektury!

Jak zrobić świątecznego skrzata?

Do zrobienia figurki świątecznego skrzata będziecie potrzebować kilku elementów:

  • gruba skarpetka
  • nożyczki, klej
  • cielisty materiał, np. pończocha lub rajstopy
  • gumki recepturki lub igła z nitką
  • wata 
  • kasza lub ryż (1 szklanka na jednego skrzata)
  • kawałek ozdobnego futerka
  • woreczek foliowy

Świąteczny skrzat w 5 krokach

Po przygotowaniu wszystkich niezbędnych przedmiotów, czas przejść do części praktycznej!

1. Krok pierwszy - przygotowanie skarpety

Skarpetkę należy przeciąć nożyczkami tak, aby otrzymać dwie części. Najlepiej zrobić to mniej więcej pośrodku pięty. Z jednej powstanie tułów, a z drugiej głowa naszego skrzata.

2. Krok drugi - ryż/kasza

W tym kroku potrzebna nam będzie nam część skarpetki z palcami. W międzyczasie, do foliowego woreczka wsypujemy jedną szklankę ryżu/kaszy. Następnie, szczelnie go zawiązujemy. Woreczek z ryżem/kaszą umieszczamy w środku skarpetki i związujemy ją ciasno u góry za pomocą gumki recepturki.

3. Krok trzeci - nos skrzata

Do przygotowania nosa naszego skrzata potrzebny będzie kawałek jakiegoś cielistego materiału. Może to być pończocha lub skarpetka typu balerina. Odcinamy część pończochy/skarpetki, środek wypełniamy watą i na koniec mocno związujemy nitką lub gumką recepturką. W rezultacie powinnismy otrzymać małą kulkę. Gotowy nos przywiązujemy do tułowia skrzata w miejscu wiązania skarpetki.

4. Krok czwarty - broda

Teraz czas na brodę naszego przyjaciela. Możemy ją wykonać z futerka np. ze starej maskotki lub z kurtki. Najlepiej, aby broda miała trójkątny kształt. Dla ułatwienia, można wcześniej przygotować trójkątny szablon z papieru. Następnie wystarczy tylko przykleić do niego futerko i przyszyć całość pod nosem skrzata.

5. Krok piąty - czapka

Do zrobienia czapki posłuży nam druga część skarpetki. Około centymetra nad miejscem odcięcia, przeszywamy skarpetę nitką. Należy pamiętać, żeby w tym celu wywrócić materiał na drugą stronę. Po przeszyciu, odwracamy i mamy gotową czapkę. Wystarczy założyć ją tylko na górę figurki. Aby czapka lepiej się trzymała, możemy ją przyszyć nitką lub przykleić za pomocą gorącego kleju.

W taki sposób nasz świąteczny skrzat jest gotowy! Jak widać, nie wymaga to większego wysiłku, by móc cieszyć się barwną ozdobą bożonarodzeniową. Zachęcamy Was do spróbowania swoich własnych sił i stworzenia nawet kilku takich skrzatów - z pewnością wprowadzą do domu niezwykle urokliwy nastrój.