Pisanki pełnią ważną rolę w naszej kulturze już od czasów słowiańskich, zanim zaczęto obchodzić Wielkanoc. Jajka są symbolem życia i dekorowano je wraz z przyjściem wiosny, aby przywitać kwitnący cykl natury, w którym wszystko na nowo odradza się po zimie. Co region, to tradycja. W polskim folklorze nie brakuje ciekawych motywów oraz rozmaitych technik ozdabiania rodzimych pisanek. Trzeba przyznać, że nasi przodkowie opanowali tę sztukę do perfekcji. Nie zapominajmy, że w dalekiej przeszłości nikt nie znał sztucznych barwników w saszetkach, czy naklejek z gotowymi wzorkami. Jajka dekorowano naturalnie, z pomocą składników znalezionych w gospodarstwie. Dziś powinniśmy skorzystać z tej lekcji i świętować Wielkanoc w duchu zero-waste. Oto, jak wyczarować pisanki z produktów, które masz w swojej kuchni.

Wielkanoc - wzory na pisankach z kwiatów i ziół

Malowanie na jajkach misternych wzorów wymaga wielkiej wprawy. Jeśli chcesz, żeby twoje pisanki przyciągały wzrok nie tylko ciekawym kolorem, ozdób je kwiatami i listkami ziół. Ta dawna technika jest bardzo prosta, a efekt naprawdę spektakularny. Wszystkie składniki zdobędziesz w ogródku lub na spacerze na łonie natury. Dodatkowo będziesz potrzebować nylonu - potnij rajstopy na kawałki. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Squash Blossom Vintage (@squashblossomvintage) Mar 29, 2020 o 6:31 PDT

1. Przygotuj ugotowane jajka

Jajka, które chcesz udekorować, muszą zostać wcześniej ugotowane. Kiedy to już się stanie, ostudź je, a następnie przetrzyj każde z nich ręcznikiem papierowym nasączonym białym octem winnym.

2. Stwórz wzór z kwiatów i ziół

Przyłóż do jajka główkę kwiatu lub liść o ciekawym wzorze. Możesz zrobić z nich własną, oryginalną kompozycję. Następnie zawiń jajka w pocięte kawałki nylonu i zawiąż supeł na końcu materiału. Dzięki temu użyte elementy natury zostaną na swoim miejscu w trakcie barwienia.

3. Zanurz jajka w kolorowej kąpieli 

Tak przygotowane jajka włóż do słoików z naturalnymi barwnikami (przepis znajdziesz poniżej) i pozwól im się moczyć przez całą noc w lodówce, dla osiągnięcia pożądanej barwy. Bardzo ciekawy, naturalny efekt daje również zagotowanie jajek we wrzątku z łupinami cebuli oraz łyżką octu winnego. Dzięki temu zyskają ciemniejszy kolor, a wzory na nich będą odbite na jasno. 

Wielkanoc - naturalne barwniki do jajek

Każdy kolor wymaga przygotowania oddzielnego wywaru. Aby to zrobić, do garnka wlej litr wody i dodaj do niego dwie łyżki octu. Doprowadź tę mieszankę do wrzenia i dodaj do niej poniższe składniki, z których po zagotowaniu wydobędzie się barwa. Gotuj miksturę na wolnym ogniu przez kolejne 30 minut. Następnie ostudź powstały barwnik, odcedź go i przelej do słoika. Umieść jajka w naczyniach z naturalną farbką i pozwól im moczyć się tak od pół godziny do kilku godzin, w zależności jak mocny chcesz uzyskać kolor. Kiedy uznasz, że są gotowe, wyjmij je z naczynia szczypcami, a następnie połóż na ręczniku papierowym. 

Kolor niebieski

Czerwona kapusta. Zagotuj w wywarze 1 szklankę pokrojonej w paski czerwonej kapusty. Po ugotowaniu, ostudzeniu i odcedzeniu, mocz jajka w tej mieszance przez pół godziny lub dłużej, by otrzymać mocniejsze odcienie. 

Kolor żółty

Kurkuma. Dodaj 3 łyżki tej przyprawy do wrzącej wody. Gotuj wywar na wolnym ogniu przez 30 minut, ostudź go i mocz jajka w tej mieszance, aż osiągną pożądany odcień.

Kolor pomarańczowy

Skórki cebuli. Dodaj 4 szklanki żółtej skórki cebuli do swojego wywaru. Gotuj na wolnym ogniu przez 30 minut, odcedź i pozwól jajom siedzieć w płynie przez kolejne pół godziny.

Kolor różowy

Buraki. Dodaj do wywaru z wrzątkiem cztery szklanki posiekanych buraków i gotuj je przez 30 minut. Odcedź, a następnie pozwól jajom siedzieć w płynie przez 30 minut lub dłużej, w zależności od tego, jak głęboki chcesz uzyskać kolor.

Kolor jasno-różowy

Awokado. Ugotuj 6 łupinek po awokado w małym garnku z jedną szklanką wody oraz dwoma łyżeczkami białego octu przez 20 minut. Ostudź i odcedź barwiącą miksturę oraz zamocz w niej jajka na 20 minut. 

Kolor zielony

Skórki czerwonej cebuli. Obierz skórę z 6 czerwonych cebuli i gotuj je na wolnym ogniu w 2 szklankach wody przez 15 minut; odcedź. Dodaj 3 łyżeczki octu winnego. Przelej farbkę do słoika i mocz w niej jajka tak długo, aż otrzymasz upragniony kolor.  Można też moczyć jaja w wywarze z naci pietruszki i szpinaku z dodatkiem listków laurowych. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Irene Rasetti (@irenerasetti) Kwi 4, 2020 o 4:06 PDT

Więcej pomysłów na Wielkanoc znajdziesz TUTAJ >>