Niektóre czynności robione codziennie odciskają nieodwracalne piętno na skórze. Na przykład marszczenie czoła. Albo wystawianie twarzy na słońce bez ochrony. Należy do nich też źle przeprowadzany demakijaż – wykonywany w nieodpowiedni sposób może sprawić, że szybciej dorobisz się kurzych łapek i lwiej zmarszczki. Już dawno wyszłaś z okresu dojrzewania, a trądzik nie odpuszcza? Może przyczyna tkwi w tym, że nieprawidłowo oczyszczasz twarz. Długoletnie zaniedbania prędzej czy później zaczną wychodzić na światło dzienne, więc upewnij się, że wieczorem dobrze zmywasz swój makijaż.

Modny makijaż wiosna-lato 2020. Pastelowe cienie, czerwone usta, kreski na powiekach oraz makijaż inspirowany serialem "Euforia" >>

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Byrdie (@byrdiebeauty) Sty 11, 2020 o 3:30 PST

Jak zmywać makijaż? Po pierwsze: używaj olejku

Na pewno słyszałaś o dwuetapowym oczyszczaniu twarzy. Koreanki nauczyły nas, jak delikatnie, a jednocześnie skutecznie zmyć nawet najtrwalszy podkład – i tę lekcję powinnaś zapamiętać do końca życia. Idąc za ich przykładem, swój demakijaż zaczynaj od rozprowadzenia na twarzy olejku, mleczka albo emulsji – innymi słowy produktu, który zawiera tłuszcze. Substancje tłuszczowe świetnie łączą się z cząsteczkami zanieczyszczeń o podobnej budowie (oleje, silikony, sebum itd.), dzięki czemu idealnie rozpuszczają brud i pomagają mu oderwać się od powierzchni skóry.

Bazując tylko na produktach z detergentami, nie zmyjesz dokładnie pozostałości ciężkich kremów z filtrami czy fluidu. Olejek trzeba usunąć z twarzy (możesz wykorzystać do tego zwilżony płatek kosmetyczny), a następnie umyć twarz wodą z żelem lub pianką zawierającą łagodne substancje myjące. Wybieraj te pozbawione SLS i SLES. Sprawdzi się na przykład żel Phenomé z naturalnym składem na bazie wód roślinnych albo koreański od Thank You Farmer z wąkrotką azjatycką, która niweluje zaczerwienienia:

Co do olejków, lepiej postaw na te specjalnie przeznaczone do demakijażu. Są lżejsze niż czyste, naturalne oleje i nie stwarzają ryzyka zatkania porów. Przy cerze trądzikowej i wrażliwej, bezpieczniejsza opcja to używanie mleczek i emulsji.

Jak zmywać makijaż? Po drugie: nie trzyj

Tarcie nie jest wskazane szczególnie przy demakijażu oka. Skóra w tych okolicach jest ekstremalnie delikatna, więc rozciąganie jej może skutkować większą liczbą zmarszczek. Jak prawidłowo zmywać makijaż oczu? Sięgnij po specjalny dwufazowy płyn, który rozpuszcza wodoodporne kosmetyki (nawet jeśli nie używasz wodoodpornego tuszu, zadziała szybciej i skuteczniej). Nałóż go na płatek kosmetyczny i przyłóż do oka. Odczekaj przynajmniej 10 sekund – to bardzo ważne! W tym czasie makijaż „puści” i zmyjesz go bez pocierania. Delikatnie przeciągnij płatek w dół i w kierunku wewnętrznego kącika oka – taki ruch zapobiegnie tworzeniu się kurzych łapek. Voilà.

Jak zmywać makijaż? Po trzecie: nie używaj chusteczek do demakijażu

Dziwne? W końcu ten produkt został stworzony do oczyszczania twarzy z resztek makeupu. Ale dermatolodzy są zgodni: chusteczki do demakijażu źle wpływają na cerę i nie należy używać ich codziennie. Mogą się sprawdzić jedynie w wyjątkowej sytuacji, na przykład podczas wakacji albo w podróży. „Używając chusteczek do demakijażu, po prostu rozmazujesz brud, bakterie, sebum i pozostałości makijażu po całej twarzy” – mówi dermatolog gwiazd, Renée Rouleau. Środek, którymi są nasączone, owszem, rozpuszcza kosmetyki kolorowe, ale bez dodatku wody te jedynie łączą się z zalegającym na skórze sebum i bakteriami. Część wnika w chustkę, ale część pozostaje na skórze, a pocieranie jej dodatkowo „wtłacza” cały brud w pory. „Tylko opłukiwanie twarzy wodą powoduje skuteczne zmycie brudu. Używanie chusteczek można porównać do namydlenia twarzy bez zmycia resztek piany” – dodaje specjalistka. Poza tym chropowata powierzchnia chusteczek drażni skórę i może powodować rumień.

Jak zmywać makijaż? Po czwarte: zachowaj prawidłową kolejność

Demakijaż zawsze wykonuj w stałej kolejności: najpierw zmyj oczy i usta (jeśli nosisz szminkę), potem zrób demakijaż twarzy olejkiem (1. etap), a następnie umyj ją wodą z żelem (2. etap). Resztki cieni i tuszu do rzęs lubią się rozmazywać, więc dla pewności na koniec możesz przetrzeć skórę płynem micelarnym.

Sprawdź też: Na czym polega potrójne oczyszczanie twarzy?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez M E L (@vanellimelli) Lip 25, 2019 o 6:58 PDT

Jak zmywać makijaż? Po piąte: szybko! nawilż skórę

Umyłaś twarz wodą i żelem? Masz tylko 60 sekund na to, by przejść do następnego etapu pielęgnacji. W przeciwnym razie cera zacznie stopniowo się odwadniać. W przeciągu minuty powinnaś nałożyć na nią serum, a następnie krem. Opcjonalnie, przed aplikacją serum, możesz stonizować cerę – musisz wybrać jednak dobry tonik pozbawiony alkoholu oraz detergentów. Powinien zawierać składniki nawilżające, na przykład kwas hialuronowy, glicerynę, aloes lub pantenol. Przykładem może być nasza ulubiona mgiełka od Mario Badescu z wodą różaną:

Szukasz dobrego serum lub kremu? Sprawdź nasze typy:

Najlepsze serum nawilżające z kwasem hialuronowym >>>

Serum do twarzy na noc, które odmładzają skórę gdy śpisz >>>

7 kremów, które działają jak botoks >>>