Zanim wybierzesz odpowiednie sortowniki do swojego domu zastanów się nad 5 kwestiami: 

  • Co chcesz poddawać segregacji i ile pojemników potrzebujesz? 

  • W jakim miejscu będą znajdowały się pojemniki?

  • Czy potrzebujesz pojemników z własnymi pokrywkami czy raczej z jedną dużą pokrywą mocowaną nad koszem? 

  • Czy kompostujesz odpadki organiczne? 

  • Czy potrzebujesz w szafce dodatkowej przestrzeni na podgrzewacz do wody, młynek, środki czyszczące, szufelkę ze zmiotką, tabletki do zmywarki? 

W kwestii organizacji miejsca segregacji zdecydowanie najłatwiej mają Ci, którzy dopiero zaczynają projektowanie swojej kuchni. Co jeśli możliwości przearanżowania miejsca brak, ale wciąż musimy znaleźć rozwiązanie, które pozwoli nam odpowiednio segregować odpadki? Wcale nie musisz w jednej kuchni zmieść pięciu gigantycznych koszy. Najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie małych, mobilnych sortowników, które zmieszczą się nawet w najmniejszej kuchni - ekspertem w produkcji tego rodzaju pojemników jest marka Peka

Nowe kosze i stare szafki? 

Żaden problem. Takie segregatory jak na zdjęciu powyżej z powodzeniem możemy zamontować w starych szafkach. Najlepiej przeznaczyć do tego większą szafkę, np. o szerokości 90 cm, gdyż zgodnie z obowiązującymi przepisami możemy potrzebować aż pięciu pojemników. Jeśli do dyspozycji mamy jedynie szafkę o szerokości 60 cm – nic straconego. Musimy tylko zdecydować, czy lepiej będzie segregować śmieci w dwóch pojemnikach (40 i 17 litrów), czy w trzech (każdy po 17 litrów). Marka Peka proponuje również kosze do węższych szafek (40, 45 i 50 cm). Modułowa konstrukcja pojemników pozwala skomponować zestaw skrojony na miarę. 

Specjalny przewodnik stworzony przez Peka (znajdziecie go TUTAJ) zwraca również uwagę na uwzględnienie rodzaju szafki, a nie tylko jej wielkości. Czy jest to szuflada czy szafka z frontem na zawiasie? Wybierając zestaw koszy do szuflady pod zlewem zwróć uwagę, jak zbudowany jest syfon. Często zdarza się, że blokuje on możliwość zamknięcia szuflady. Dlatego pojemniki Peki z przodu są wyższe, a z tyłu delikatnie się obniżają, by zmieścić się pod syfon. Oprócz gotowych zestawów,  przeznaczonych do typowych szuflad, mamy też możliwość skomponowania własnego, niestandardowego sortownika. W przypadku tradycyjnych szafek z odchylanym frontem, praktycznym udogodnieniem będzie kosz wyjeżdżający z szafki, zapewniający szybki i łatwy dostęp do pojemnika. 

Możliwości jest całe mnóstwo! Jeśli więc macie jeszcze jakiekolwiek wątpliwości zajrzyjcie na stronę peka.pl - znajdziecie tam praktyczne porady ekspertów, sporo rysunków pokazujących wymiary i pojemności pojemników wchodzących w skład zestawów, a także ciekawe pomysły na zagospodarowanie szafki na odpady, dzięki którym stworzycie w swojej kuchni idealną przestrzeń do segregowania.