Przedpokój to przestrzeń, która  jest wizytówką naszego mieszkania – to właśnie korytarz robi słynne „pierwsze wrażenie”. Jak urządzić przedpokój, aby to wrażenie było jak najlepsze? Na co zwrócić uwagę przy doborze wyposażenia i dodatków? Podpowiadamy.

Jak urządzić mały przedpokój?

Jak umeblować przedpokój o niewielkim metrażu? Zanim przystąpisz do zmiany wyposażenia, skup się na swoim podejściu i organizacji: jeśli traktujesz pomieszczenie jako zbiorowisko niepotrzebnych listów i ulotek, starych butów czy zwiędniętych bukietów, przestrzeń nie zacznie wyglądać lepiej bez względu na wyposażenie.

Pierwszym krokiem, powinno więc być uprzątnięcie przedpokoju z niepotrzebnych przedmiotów – to także dobra okazja na przemyślenie, które ubrania czy buty są ci potrzebne, a które lepiej sprzedać lub oddać w dobre ręce. Powinieneś też znaleźć nowe miejsce na wszystkie kategorie przedmiotów, które z niewiadomego powodu lądowały właśnie na półce w przedpokoju: jeśli tego nie zrobisz, nawet po remoncie będziesz łapał się na gromadzeniu bibelotów w korytarzu.

Posprzątałeś przestrzeń i myśli? Możesz przejść do uczynienia pomieszczenia przytulniejszym i optycznie większym. To, jakie wrażenie sprawia przedpokój, definiuje odczucia twoich gości: powinieneś więc wyposażyć korytarz w jasne meble i kreatywne akcesoria, które rozjaśnią przestrzeń i wprowadzą do pomieszczenia przytulny klimat.

Wykorzystać możesz m.in:

  • Jasne farby – odmalowanie przedpokoju na rześkie barwy to najszybsza droga do jego powiększenia. Możesz postawić na biel, beż czy gamę szarości; w przedpokojach sprawdzają się także żółcienie, wprowadzające do mieszkania wesoły, wakacyjny klimat.
  • Szafki-słupki – możesz wybrać modele dedykowane do łazienek: to tam najczęściej wykorzystuje się meble takiego rodzaju. Modne słupki, sprawdzają się w niewielkich korytarzach z wielu powodów: przede wszystkim, zajmują niewiele miejsca w płaszczyźnie poziomej. Duża ilość niewielkich półek w środku, pozwala też na przechowanie dużej ilości butów czy drobnych przedmiotów: kluczy, dokumentów, toreb na zakupy. Takie szafki są również niezwykle stylowe.
  • Dużo oświetlenia – przedpokoje są zazwyczaj pozbawione okien – z tego powodu, niezwykle istotne jest ich doświetlanie. Postaw na niewielkie halogeny – są tanie i uniwersalne. Zadbaj też o odpowiednie doświetlenie lustra.
  • Stylowy wieszak – twoje kurtki wiszą jedna na drugiej lub mocno na siebie nachodzą? Postaw na dekoracyjny wieszak uformowany w konkretny kształt, z haczykami umiejscowionymi na różnej wysokości. Dzięki temu, zyskasz stylowy dodatek, a okrycia wierzchnie domowników i gości przestaną wyglądać jak ułożone w stos.
  • Jednolitą podłogę – małe, gęste wzory nie sprzyjają powiększaniu wnętrz. Zrezygnuj z wzorzystej wykładziny czy płytek na rzecz klasycznych paneli czy jednolitych kafelków.

Jak urządzić wąski przedpokój?

Jak urządzić korytarz, który jest dłuższy niż szerszy? Pierwszym krokiem powinno być usunięcie z pomieszczenia wszystkich mebli ograniczających swobodę ruchów. Piękne wnętrze musi być także komfortowe – jeśli irytuje ciebie lub twoich gości, jego ładny wygląd przestanie mieć znaczenie.

Kiedy pozbędziesz się irytującego wyposażenia, powinieneś przemyśleć, co chcesz osiągnąć aranżacją. Inaczej urządzamy przedpokój z szeregiem drzwi, a inaczej taki prowadzący wyłącznie do jednego pomieszczenia. W tym pierwszym przypadku, liczy się nadanie ścianie ciepła i odwrócenie uwagi od dużej ilości drzwi, z wykorzystaniem ciekawych dekoracji i wąskich mebli. W drugim przypadku – rozwiązaniem będzie nadanie smutnemu korytarzowi głębi.

Czym kierować się przy aranżacji wąskiego przedpokoju?

  • Unikaj ciemnych barw – długi i wąski przedpokój pokryty ciemną farbą zacznie przypominać tunel: ciągnący się bez końca, przygnębiający i szary. Sposobem na ożywienie przestrzeni jest więc pokrycie ścian i podłóg farbami czy parkietem w jasnych odcieniach.
  • Wybierz wąskie meble – nowoczesny, wąski przedpokój wyposażony jest nie tylko w meble do przechowywania, ale także: w niewielką sofę. Modnym rozwiązaniem, jest zaaranżowanie go z wykorzystaniem ławki do przedpokoju – wąskiego, długiego siedziska z dodatkowym miejscem na przechowywanie pod spodem.
  • Oświetl różne punkty – w przypadku długich korytarzy, jedna lampa nie wystarczy: nieważne, jak mocne światło daje. Postaw na halogeny umiejscowione w regularnych odstępach: powinny rozświetlać przestrzeń jak najbardziej równomiernie.
  • Znajdź miejsce na rower – chyba nic nie ogranicza przestrzeni w wąskim przedpokoju tak, jak obecność rowerów. Najlepiej powiesić je na ścianie, na specjalnych wieszakach – to nie tylko funkcjonalne, ale także bardzo stylowe rozwiązanie.
  • Udekoruj ściany – gołe ściany ciągnące się w dal nie wyglądają atrakcyjnie. Jeśli powiesisz na nich kilka obrazków, stylowy wieszak czy nowoczesne dekory ścienne, pomieszczenie od razu zacznie wyglądać bardziej elegancko.
  • Postaw na półki – w wąskim przedpokoju zagospodaruj górę pomieszczenia, a nie podłoże. 

Jak urządzić duży przedpokój?

Na czym polega urządzanie przedpokoju o dużym metrażu? Przede wszystkim: na wykorzystaniu potencjału przestrzeni do stworzenia modnego, wielofunkcyjnego holu. Możesz pozwolić sobie na znacznie więcej, niż w przypadku niewielkich korytarzy: twój przedpokój może pełnić funkcję pomniejszej garderoby, kącika czytelniczego, a nawet: strefy komfortu. Śmiało możesz wykorzystać też ciemne barwy i kontrasty.

Zachowaj jednak przy tym umiar: pokój ma wyglądać nowocześnie, a nie chaotycznie. Nie próbuj realizować wszystkich ciekawych pomysłów naraz (choć pewnie jest to kuszące).

Jakie rady warto wziąć pod uwagę przy aranżowaniu dużych przedpokojów?

  • Postaw na kontrast – bardzo jednolity przedpokój może stać się mdły i nijaki. Doskonałym rozwiązaniem jest odmalowanie jednej ze ścian na czarno lub przyklejenie do niej ciemnej, wzorzystej tapety – to nada pomieszczeniu głębi i znacznie ją ożywi.
  • Kup niewielki blat z krzesłem – bardzo wąski stolik z małym taboretem, umiejscowiony w przedpokoju, stanie się idealnym kącikiem do pisania list na zakupy czy otwierania przesyłek pocztowych. Taki element wyposażenia jest funkcjonalny, ale także bardzo ładny.
  • Przenieś do przedpokoju część garderoby – jeśli dostawisz do jednej ze ścian dużą szafę z przesuwnymi, lustrzanymi drzwiami, odciążysz sypialnianą garderobę od nadmiaru okryć wierzchnich i uatrakcyjnisz korytarz.
  • Umieść gdzieś niewielki fotel – ułatwiający wkładanie butów, a w niektórych przypadkach – stanowiący idealny kącik czytelniczy, umiejscowiony z dala od pokojów użytkowanych w konkretnym momencie przez resztę domowników. Postaw na taki w głębokim, szmaragdowym lub śliwkowym odcieniu: te barwy pasują do większości stylistyk i wykończeń.
  • Wybierz kreatywne wieszaki – drzewo, serce, a może sowy na gałęzi? Kilka wieszaków o ciekawym kształcie to idealna dekoracja, wprowadzająca do holu wesoły klimat.

Jak pomalować przedpokój?

Zdecydowałeś się już, jak urządzić przedpokój? To odpowiedni moment na wybranie odpowiedniego odcienia farb i nadanie pomieszczeniu nowego życia. Wybierając odpowiedni odcień, pamiętaj o zasadzie: jasne barwy powiększają małe wnętrza, ciemne lub wyraziste – nadają głębi tym dużym i pomniejszają te niewielkie.

Najmodniejsze odcienie farb do przedpokoju to:

  • Biel – najbardziej klasyczna z barw kojarzy się z harmonią i spokojem – nic dziwnego, że od lat nie wychodzi z mody. Doskonale powiększa wnętrza; w przedpokojach dużych, sprawdzi się natomiast jako kolor kontrastujący z ciemniejszymi odcieniami.
  • Kość słoniowa – neutralny beż, nadający wnętrzu naturalnego klimatu. Wygląda świetnie podkreślony drewnem, lnem czy wikliną – sprawdzi się w minimalistycznych wnętrzach nawiązujących do przyrody. Podobnie jak biel, powiększa optycznie wnętrza: jasny przedpokój wygląda też bardziej przytulnie.
  • Baby blue – ten rozbielony niebieski to hit ostatnich miesięcy. Wygląda najlepiej w przedpokojach urządzonych w stylistyce skandynawskiej czy marynistycznej – komponuje się dobrze zarówno z minimalistycznym wyposażeniem, jak z i odcieniami piasku i morskimi dekoracjami. Jeśli pomalujesz na tą barwę malutki przedpokój, ten stanie się bardziej przytulny i optycznie powiększony.
  • Pistacja – sprawdzi się idealnie, jeśli twoja aranżacja korytarza opiera się na wykorzystaniu postarzanych mebli czy naturalnych materiałów. Można powiedzieć, że pistacja wpisuje się mocno w stylistykę vintage: sprawdzi się więc świetnie połączona z pastelową tapetą czy wykładziną.
  • Purpura – idealny kolor do kobiecych wnętrz, urządzonych w stylistyce glamour. 
  • Czerń – kruczy odcień sprawdzi się świetnie w towarzystwie błyszczących, jasnych mebli, industrialnej surowej cegły czy płyt gipsowych. Pamiętaj, że ciemny przedpokój wygląda dobrze tylko przy odpowiednio dużym metrażu – w małych korytarzach, nawet pojedyncza czarna ściana zadziała na niekorzyść pomieszczenia.